fbpx
Дозвілля
Як правильно збирати березовий сік?

Збирають березовий сік навесні – це відомо всім. Але коли саме найкраще це робити? Як тільки остаточно зійшов сніг, припинилися нічні заморозки, а на деревах і кущах розпустилися бруньки. Тобто коли почалася повсюдна відлига. Найбільш сприятливий період – з середини березня до кінця квітня. Причому збирати сік найкраще з полудня до шести годин вечора, оскільки в цей час він виробляється найінтенсивніше.

Справжній березовий сік можна знайти тільки в березовому гаю. Для цього слід виїхати від міської цивілізації не менш ніж на 15-20 кілометрів і прогулятися пішки вглиб лісу.

Насамперед слід знайти підходяще дерево. Це обов’язково повинна бути доросла береза ​​з діаметром ствола не менше 25-30 см. Молоді деревця ще не набрали чинності та після забору соку можуть засохнути. Крона повинна бути густою і пишною, гілки – потужними і гнучкими. Перевірте, чи немає у дерева явних ознак ураження будь-яким шкідником. Візьміть на замітку – найбільше соку в окремо розташованих березах на відкритих ділянках, освітлюваних сонцем.

Щоб зробити отвір в корі, практичніше скористатися ручним електродрилем зі свердлом 5-10 мм або товстим цвяхом. А ось сокира брати в руки годі було ні в якому разі. Не робіть в корі надто глибоке отвір – 2-3 см вистачить цілком. Пам’ятайте, навіть великий потужний ствол не варто свердлити більше 3-4 разів. При цьому «відмітини» повинні розташовуватися один від одного не ближче 15-20 см. Якщо не дотримуватися цих правил, береза ​​не зможе відновитися.

Знавці рекомендують стати до дерева з південного боку. Відміряти від землі по стовбуру приблизно 30-40 см, поставити дриль зі свердлом під невеликим нахилом вниз і зробити неглибоке отвір. Потім в нього щільно вставляється соломинка з гнучким гофрованим вигином або крапельниця. Щоб не втратити дорогоцінні краплі, відріжте від неї фрагмент під кутом 45 градусів. Деякі використовують марлю – сік прямо по ній стікає в пляшку або банку. Але після цього доведеться ще довго очищати напій від частинок кори, пилу та іншого дрібного сміття.

Максимальний обсяг березового соку, який можна забрати від одного дерева, становить літр. Якщо попрацювати як слід, можна зібрати до 20 літрів корисної рідини від різних дерев. Після всього не забудьте правильно обробити отвір в корі. Можна закупорити його мохом, воском або вставити гілочку відповідного діаметру.