fbpx
Історії з життя
Бабуся Фросина не на жарт стривожилася, що її внучка через переляк може погано спати і почне всього на світі лякатися, тож вирішила над моєю голівкою «злити переляк на віск». Мій татко тільки хмикнув, а дідусь суворо сказав: – Як не віриш, що поможе, то гайда надвір. Тато послушно вийшов, зате мама обізвалася: – Знову ви за своє чарівництво, мамо, кінець ХХ століття, а ви на воску ворожите. Дідусь на те: – Ану цить, Фома ти невірна. Ми тебе малою тільки так і лікували. – Фома – він, а не вона, – мама продовжувала б прирікатися з дідусем, але бабуся вже приготувала все для магічного дійства

Дитиною я дуже  любила на вихідні та шкільні канікули їхати з батьками в село до дідуся Федора та бабусі Єфросини. Ми купували їм у нашому місті різні речі для господарства: тато – інструменти для дідуся, мама – полотно й нитки для вишивання, клубки ниток для в’язання, зручні босоніжки на літо чи теплі черевики на зиму. Тому я любила ці відвідини, коли бачила, як радіють з тих подарунків бабуся з дідусем, хоч завжди говорили: та навіщо так витрачаєтесь, а гроші брати не хочете?

Але що гроші, коли ми назад поверталися з повними сумками ласощів: влітку – з відерцями малин, чорниць, ожин, суниць, черешень, вишень, слив, восени – з різними овочами й свіжими фруктами, взимку – з сушеними грибами, яблуками, грушами, ліщиновими та волоськими горіхами.

Мабуть, через солодощі я любила ці незабутні поїздки, а найбільше мені подобалось смакувати медом, особливо тоді, коли дідусь щойно взяв його у бджілок і давав мені жувати прямо зі сотом. Але, крім запашного травневого меду, довелось мені якось і гостре жало відчути на своїй ручці. На щастя, алергії в мене не було, та й біль швиденько минув.

Та коли наступного разу батьки їхали в село, бо дідусь своєю медогонкою накачав уже найціннішого, світлого акацієвого меду, то я відмовлялася їхати, бо «бджілки мене не люблять», але батькам вдалося таки мене вмовити. Та, як на зло, цього разу бджілка задзижчала коло вуха й заплуталася в моєму волоссі. Я наробила такого лементу на пів вулиці, що повибігали всі з хати, а дідусь витяг бджілку за прозоре крильце й відпустив на волю.

Бабуся Фросина не на жарт стривожилася, що її внучка через переляк може погано спати і почне всього на світі боятися, тож вирішила над моєю голівкою «злити переляк на віск». Мій татко тільки хмикнув, а дідусь суворо сказав:

– Як не віриш, що поможе, то гайда надвір.

Тато послушно вийшов, зате мама обізвалася:

– Знову ви за своє чарівництво, мамо, кінець ХХ століття, а ви на воску ворожите.

Дідусь на те:

– Ану цить, Фома ти невірна. Ми тебе малою тільки так і лікували.

– Фома – він, а не вона, – мама продовжувала б прирікатися з дідусем, але бабуся вже приготувала все для магічного дійства: розігріла на плиті трохи духмяного воску, запалила воскову свічечку, налила в мисочку свяченої водички.

Мене попросила сісти навпроти ікони. Згодом, у підлітковому віці, я дізналася, що це був образ святого Амвросія Міланського – покровителя пасічників.

– Доню, зніми обручку й дай мені, – скомандувала бабуся.

На цей раз мама слухняно виконувала бабусині команди:

– Бери миску з водою і потримай над голівкою дитини.

Я побачила, що тато заглядає у вікно й ледь стримується від сміху, дідусь погрозив йому пальцем. Бабуся набрала в малесенький ківшик розтопленого воску і повільно виливала його через шлюбну обручку, шепочучи слова молитви.

Закінчивши ритуал, бабуся з дідусем намагалися розгледіти химерні візерунки воску на воді.

– Так і є, дитина злякалася бджілки: ось її крильця, ось жало. Сама подивися, як не віриш, – говорила бабуся мамі, – правда, внученько, тепер боятися бджілок не будеш?

Я також дивилася на той химерний малюнок, і, справді, побачила там бджілку, навіть тато підтвердив, що так і є.

Тоді бабуся зім’яла віск і вкинула в пічку, він спалахнув:

– Отак і переляк твій, ластівко, з димком полетів, – погладила мене по голівці бабуся.

І, справді, коли наступного разу наша родина знов вирушала в село, щоб дідусь поділився з нами липовим медом, то я вже нічогісінько не боялася. Татко так пишався, що в нього така смілива донечка, а матуся, про всяк випадок, заплела мені туго косички, щоб знов не заплуталася бджілка.

Я знову ласувала медом, вмокаючи в нього хрумкі бабусині пампушки, і слухала розповідь дідуся, який корисний мед, і пилок, і прополіс дарують нам бджоли, та ще й допомагають квітучим деревам радувати смачними плодами. А з бджолиного воску виготовляють ліки, свічки до церкви, і добрі бабусі за допомогою воску проганяють дитячі страхи.

Ставши дорослою, не раз задумуюся, що сучасний світ уже не уявити без психологів і психотерапевтів у школах і лікарнях. А раніше люди давали собі раду за допомогою ось таких магічних ритуалів, у які щиро вірили і якими рятувалися від неспокою, різних страхів і тривог. Хтось вважає це марновірством, хтось продовжує вірити, хтось спішить до монастирських храмів на вичитку, хтось уже має свого психотерапевта.

Головне, щоб результат був за нашою вірою.

You cannot copy content of this page