Коли мій майбутній чоловік став при всіх на коліна і запропонував стати його дружиною, то у мене в голові була лиш одна думка – я маю погодитися, бо відмова його образить. І так було й далі – я намагалася всім вгодити в його родині, а треба було одразу матері послухати

Моя історія з тих, коли «хороші» дівчатка закохуються в «поганих» хлопців. В тих книжках, які я читала вечорами, бо мама мені не дозволяла виходити на вулицю, чоловіки йшли на подвиги заради кохання і цей образ ніяк не в’язався з тими хлопцями, яких я бачила навколо.

А от Матвій був найближче до такого героя. Він заліз до сусідки і зірвав всі квіти та простелив ними шлях до свого дому. Я була просто на сьомому небі від щастя, ось це справді кохання!

Він приходив на шкільні вечори і очей з мене не зводив, проводжав додому після гуртків у школі і вважав мене своєю дівчиною.

А на випускному він прийшов до нас на танці і при всіх став на коліно і запропонував вийти за нього заміж. Мені вже було вісімнадцять, тому я могла погодитися, але в голові раптом застукали молоточки…

Я ж хотіла поступати в область, стати знаною письменницею чи журналісткою, подорожувати по світу, а тут Матвій і наше смт…

Звичайно, що я прошепотіла «так», адже інакше Матвій би мені цього не подарував і справа геть не в тому, що він би образився. Я чула якими словами він говорить про своїх колишніх, а я вже надто багато йому дозволила і він би й про мене таке казав, а мама б цього просто не перенесла.

Вона ж так вірила в мою чистоту, правильність, мудрість…

Коли мама дізналася, що я погодилася стати дружиною Матвія вона собі місця не знаходила.

– Ти маєш найперше вивчитися! А Матвій тебе не відпустить в область. Тут можна тільки на швачку піти. Ти цього хочеш? Доню, отямся!

– Мамо, я вже пообіцяла. Вже пізно…

– Пізно, коли землю кидають, а ти тільки на початку свого шляху. Навіть не думай виходити заміж.

Але від мене вже нічого не залежало. Матвій запалився грати весілля і все, далі були згодини, мама моя сиділа з такими великими очима на всі ті порядки, які розказувала майбутня свекруха.

– Буде мені помагати, ми більше засадимо і більше на базарі продамо, далі онуки будуть і ще більше засадимо. Добре, що одружується, буде більше робочих рук. Тільки вона у вас не дуже роботяща, я таке чула, лиш книжки читає, то у нас такого не буде, ледарів у нас нема.

Коли я почула, що книжки не можна буде читати, то вся стерпла… Але ж куди вже діватися?

А далі почалося моє заміжнє життя. Матвій був копією свого батька, знав тільки свою частину роботи і аби мені допомогти, то не було й мови.

– Я жіночу роботу робити не буду, ще в селі дізнаються – засміють.

Це він говорив про те аби води наносити, щоб я випрала одяг та помогти викрутити покривала. Не мили за собою ні посуд, ні взуття, навіть, воду з ніг виливала я з Матвія, а свекруха зі свекра.

Коли я зрозуміла, що при надії, то роботи у мене геть не поменшало, навпаки, свекруха мене пришвидшувала:

– Рухайся, бо господарка не чекає, а ти скоро не зможеш важке носити.

Коли я просила Матвія віднести молоко до хати, бо я вже відро не могла підняти, то це робилося з такими поглядами, наче він мені робить велику послугу.

Де дівся мій рицар?

Та й чи був він?

Мама бачила все, просила мене вернутися додому, але я знову відмовляла:

– Мамо, дитині потрібен батько.

– Доню, дитині потрібна любляча родина, а не ось таке.

Я не слухала до того дня.

Пройшло десь три роки, я давно забула хто я і для чого потрібна, без чітких вказівок чоловіка і свекрухи.

Доньці було два з половиною, вона бігала по хаті, коли на порозі став веселенький Матвій. Він вже часто так поводився, бо мав право, як сам казав. Свекруха мовчала на це.

– Ану, мала, знімай з татка взуття, – сказав він Алінці.

Донька побігла до батька і стала знімати з нього важкі черевики, а Матвій навіть не робив спроби допомогти дитині.

Я кинулася до дитини і тут мене спинив окрик свекрухи:

– Хай вчиться, що ти навколо неї так квокчеш.

І я наче прозріла. Для чого я виховую тут доньку? Щоб вона вчилася приймати таке поводження як належне?

Я так її вхопила на руки і побігла до батьків.

– Як же я довго тебе чекала, – обійняла мене мама.

По речі до Матвія не йшла, бо їх у мене й не було багато. Мама на наступний день відвезла мене з донькою в місто до своєї давньої подруги, яка мені дуже допомогла і з донькою, і з навчанням, і з усім.

Мама дуже здивувала ту родину, коли Матвій відмовився підписувати папери. Я того не бачила, але кажуть, що мама там такого наробила, що вони її обходили десятою дорогою, як бачили, а моя мама інтелігентна жінка, вона ніколи зайвого слова при мені не казала.

Моє життя склалося так, як я й хотіла – стала журналісткою, пишу статті і біографії визначних людей краю. Одружена і маю від другого шлюбу ще двоє діток, а разом вже шестеро онуків і одного правнука. І я хочу сказати, що ніколи не пізно щось змінити, піти звідти, де тебе не цінують, чи це стосунки, чи це робота.

Фото Ярослав Романюк

Автор Ксеня Ропота

You cannot copy content of this page