fbpx
Лайфхаки
Простий спосіб вивчити що завгодно: 3-кроковий план від лауреата Нобелівської премії

Може здатися, що для Річарда Фейнмана стати лауреатом Нобелівської премії з фізики і одним з найбільш відомих наукових геніїв було б більш ніж достатньо. Але легендарний вчений завжди хотів знати більше. Його біограф Джеймс Глік відзначав: «Він однаково поважав всі сфери діяльності, навчався грі на барабані, масажу, навчався розповідати історії і фліртувати з жінками в барах, вважаючи все це ремеслами зі своїми правилами, яким можна навчитися …».

Чи було навчання всього цього лише продуктом генія Фейнмана і його фантастично швидкого і винахідливого розуму? Якщо так, то нам нічого б не залишилося, окрім як дивуватися його здатності справлятися з усім, починаючи тим же бонго, і закінчуючи квантовою механікою. На щастя, дар Фейнмана до навчання був пов’язаний не тільки з його вродженими здібностями. У нього була своя техніка освоєння нових навичок. І вона не тільки проста, але і гарантовано підійде будь-кому з нас.

Нижче ми опишемо основи цього 3-крокового плану.

1. Навчити дитину.

Фейнман був одним з найвідоміших тлумачів передової науки. Він стверджував, що навіть найскладніші наукові поняття можна пояснити доступними словами.

Фізик вірив, що використання модних слівець часто говорить про нерозуміння людиною того, про що вона говорить. Ось чому першим кроком «техніки Фейнмана» стало письмове пояснення всього, що ви намагаєтеся вивчити, так, ніби читати це буде 8-річна дитина.

Коли ви від початку і до кінця записуєте ідею простою мовою, зрозумілою навіть дитині (порада: використовуйте тільки найпоширеніші слова), то тим самим змушуєте себе зрозуміти суть викладеного на більш глибокому рівні і спрощуєте зв’язок між різними ідеями.

Якщо на даному етапі у вас виникають труднощі, то ви чітко розумієте свої слабкі сторони.

2. Повернутися назад.

Спочатку навчитися викладати нові речі по-простому буде дуже нелегко. Але це нормально. Просто відзначайте для себе кожен раз, коли ви відчуваєте труднощі або щось стає незрозумілим. Нехай це буде свого роду прапорець, який вказує на конкретне місце, яке слід ще раз повторити.

Наприклад, якщо вам належить скласти тест з біології, але ви не можете «по-людськи» пояснити суть еволюції, просто відкрийте книгу і перечитайте відповідний параграф. Тепер закрийте підручник, дістаньте чистий аркуш паперу і поясніть ту саму ідею (в даному випадку еволюцію), з якою у вас виникла проблема.

3. Переглянути і спростити.

На цьому етапі ви вже повинні мати записи, які коротко пояснюють те, що ви намагаєтеся самостійно вивчити. Все, що залишилося зробити, це переглянути і консолідувати отримані знання.

Прочитайте написане вголос. Якщо пояснення здається складним або звучить незрозуміло, то це прямо вказує на необхідність попрацювати над розумінням певної галузі.