fbpx

Мати не повернеться: не хоче навіть після смepті бути з донькою в одному селі, хоча там мoгила коханого чоловіка

Її життєвий шлях розпочався 1933-го в одному із сіл Білогірського району на Хмельниччині. Сутужні часи дитинства назавжди вкарбувались у пам’ять.

— Батько після смepті мами одружився вдруге, — згадує бабуся Софія. — Ох і недоброю була до мене і моїх братів мачуха… Пережили важкі воєнні і повоєнні роки, голодували. Борошняний пил змішували з картопляними лушпайками і варили. На зубах хрустів пісок, але все ж харч. Їли також кінський щавель, молочай і лободу. А цвіт акації для нас узагалі видавався ласощами…

Зате про свого чоловіка розповідає з усмішкою на вустах. Звела їх до пари спільна робота. Після вiйни Євген Андрійович відслужив у армії шість років, повернувся до рідного села і пішов працювати у колгосп. Там і припала йому до серця красуня Софійка з такого ж трудового селянського роду. Невдовзі молодята стали на весільний рушник.

Так у долі бабусі Софії й чергувалися то чорні, то білі смуги. І їх легше було долати, коли відчувала за спиною надійний тил. А створював його чоловік, котрий щодня і вдома, і на роботі все встигав. Софія Сидорівна і Євген Андрійович жили у злагоді. Вона — скромна, доброзичлива, ладна небо до людей прихилити. Він її беріг і леліяв.

Читайте також: Голосила серед подвір’я баба Штефка, з її сивих вицвілих очей текли сльози. Сусіди стовпилися на подвір’ї, не знаючи, як запитати бабу, що ж трапилось

І раптом — бiда чорна. Пішов у засвіти коханий чоловік. Переживши таке гоpе, Софія Сидорівна і уявити собі не могла, що нове попереду. Донька, четверо діточок якої бабуся вигляділа з пелюшок, почала прискіпуватися до матері, перетворивши її життя на пeкло. Зять, який прийшов на все готове, виявився лихою людиною: дружину не зупиняв, а, навпаки, ще й заохочував до знущання над матір’ю.

Після чергової сварки з нeцeнзурною п’янoю лайкою і погpoзами старенька втекла до сусідки. Та все чула, прийняла бабусю на ніч, нагодувала, заспокоїла, наче рідна…

Сьогодні бабуся Софія вже два з половиною роки проживає в інтернаті для людей похилого віку. Провідує її лише сусідка. Донька про матір чути не хоче. Онуки, налаштовані батьками, про бабусю й не згадують. А тим часом живуть усі на батьківському дворищі у зведеному ще ними будинку. Тепер це їхнє добро…

Софію Сидорівну в інтернаті поважають усі. Незважаючи на пережите, вона завжди привітна й доброзичлива. І прохає лиш про одне: коли помpе, похoвати її, де судилося долею доживати віку. Не хоче навіть після смepті бути з донькою в одному селі, хоча там мoгила коханого чоловіка. «Ми з Женею на небесах зустрінемося», — каже старенька. А у глибокій зморшці.

Зоя ДОЛЯН. Хмельницька область. Вербиченька.

You cannot copy content of this page