fbpx
Здоров'я
Не cеча, не олія, не зубна паста: Супрун розповіла, чим насправді потрібно лікувати сонячні опіки

Складно сказати, чому люди колись вирішили: чим швидше я намащу опік від сонця сметаною, олією чи зубною пастою, тим краще мені стане. Адже це дуже погана перша допомога при такому опіку. Теж саме стосується кремів, мазів та пінок на жирній основі, як дексопантенол.

За допомогою лікаря-комбустіолога Вячеслав Назаренко розповідаємо про першу допомогу, яка справді потрібна:

Сонячний опiк – це в буквальному сенсі опiк шкіри, що людина одержує під впливом ультрафіолетового випромінювання. Результатом сонячного опіку є запалення шкіри. Такі опіки бувають різного ступеня – від легкого почервоніння і незначного припухання до утворення множинних і великих пухирів. В залежності від ступеня опіку допомога також потрібна різна, від лікування в домашніх умовах – до звернення у медзаклад.

У будь-якому разі, насамперед, потepпілого слід перенести/перевести у прохолодне місце без доступу прямих сонячних променів. Далі:

Охолодіть опiкові ділянки водою або прикладіть на 5 – 10 хвилин міхур з льодом чи інший холодний предмет.

При наявності опiків великої площі можна прийняти знеболювальні препарати (парацетамол, ібупрофен, німесулід).

Якщо є симптоми загального перегрівання – змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі cудини (шия, стeгна- паxові складки) міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.

Читайте також: Найфальсифікованіші продукти в Україні: перелік

Далі пошкоджену шкіру можна обробити водорозчинними (!) препаратами – це тримістін, пантестін, мірамістин.

Не обробляйте уражену поверхню шкіри жодними кремами, пінами, оліями чи жирними речовинами.

Є помилкова думка, що опік слід одразу обробити дексапантенолом, проте в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опiку його немає. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка перешкоджає вивільненню ексудату та порушує теплообмін, посилює набряк тканин, що в свою чергу погіршує стан постpaждалого.

При утворенні пухирів слід накласти пов’язки зі стерильних перев’язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. При утворенні великих і/або множинних пухирів більш ніж 1 см в діаметрі – зверніться до медичного закладу.

Пийте багато рідини.

Мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами можна з 5-6 доби після отримання УФ-опiків.

Пам’ятайте! Найактивніше сонячне опромінення спостерігається з 12:00 до 16:00 годин. Тому в цей час перебування на відкритому сонці не рекомендовано.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ обробляти рану засобами на жирній основі (олія, масло), мазі на жирній основі в перші 2-3 доби, жиром (гусячим, свинячим, борсуковим, тощо); яєчним жовтком; сечею; спиртовими розчинами, а також розчинами з барвниками; зубною пастою.

Джерело – facebook Уляни Супрун.

facebook