fbpx

ТОП- 9 фактів про користь полуниці для здоров’я

Полуниця є однією з найпопулярніших ягід у світі – вона багата на різноманітні антиоксидантни та вітаміни. У ягодах є калій, фолієва кислота, вітамінами групи В (В2, В5, В6), біотин, марганець, йод і цинк, пише 24 канал.

У той же час полуницю часто оприскують пестицидами і щоб зменшити шкоду від них ягоду перед вживанням варто добре промити. Також обережними з полуницею варто бути людям, які не переносять оксалат кальцію – у них вона викликатиме алергічні реакції.

Чому полуниця корисна?

Полуниця позитивно впливає на настрій. Вона стимулює вивільнення серотоніну, який відповідає за відчуття благополуччя та розслаблення.

Також ягода багата на вітамін С, що робить її особливо корисною для імунної системи. З цієї ж причини полуниця сприяє травленню і покращує переварювання крохмалистих і білкових продуктів.

Полуниця допомагає при деяких типах анемії. Таку її роль забезпечує високий вміст фолієвої кислоти, яка необхідна для синтезу гемоглобіну. Також ця кислота допомагає поліпшити пам’ять і концентрацію.

Ягода є ефективною і для детоксикації організму. Високий вміст калію в полуниці підсилює діурез.

Читайте також: Найфальсифікованіші продукти в Україні: перелік

Корисною полуниця є і для серця – вітамін С і антоцианідіни, захищають артерії від пошкодження та допомагають запобігати трoмбам.

Покращує кістки. Полуниця містить калій, вітамін К і магній, які мають важливе значення для здоров’я кісток.

Запобігає рaку. Дослідження показують, що ліофілізований порошок у полуниці може знизити ризик розвитку рaку стравоходу. Вітамін С, фолієва кислота, антоціани, кверцетин, кемпферол – всього лише частина з флавоноїдів в полуниці, які володіють антиоксидантними і протирaковими властивостями.

Омолоджує. Полуниця багата біотином, який позитивних чином позначається на стані волосся та нігтів. Вона також містять антиоксидант елагову кислоту, яка захищає еластичні волокна в нашій шкірі і омолоджує її.

Зміцнює здоров’я очей. Вживання трьох або більше порцій ягід полуниці в день може знизити ризик розвитку дегенерації жовтої плями, яка призводить до втрати зору.

You cannot copy content of this page