fbpx
Події
Українці отримають рекордні за розміром платіжки за опалення: чому і що з цим робити

В Україні уже переглянули тарифи для більшості постачальників тепла. Їх підвищили у зв’язку з подорожчанням газу, зростанням зарплат й інфляції. Причому в окремих регіонах ціни виростуть у 1,5 раза, розповідає Обозреватель.

Як повідомляють у профільній комісії, нововведення набудуть чинності в січні 2019-го, а оновлені платіжки з рекордними тарифами — в лютому. Утеплювати будинок в розпал опалювального сезону не вийде, тому ті, хто упустив момент, змушені платити більше.

OBOZREVATEL розібрався, скільки українці заплатять у наступному році за опалення і як врятувати ситуацію.

Високі тарифи і неутеплені будинки

В Україні, за оцінками Державного агентства енергоефективності, в житлових будинках “втрачається” приблизно 40% тепла. Пов’язано це з тим, що левову частку будинків будівельники ще за часів СРСР. Зараз ці будівлі не відповідають нормам енергоефективності, їх потрібно або капітально ремонтувати, або зовсім зносити.

У лютому українці отримають рекордні платіжки за тепло. Залежно від регіону та підприємства, тарифи виростуть на 16-23%. Наприклад, ціни для “Одеської теплоелектроцентраль №2” збільшили на 30%, а опалення для клієнтів “Рівнетеплоенерго” подорожчає на 28,1%.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко заявляє, що підвищення тарифів необхідне для того, щоб підприємства змогли купувати газ і надавати послуги населенню. Правда, також варто зазначити, що в тарифах враховують втрати під час генерації і транспортування, прибуток компаній. А питання, наскільки ефективно підприємства розпоряджаються отриманими за рахунок зростання тарифів засобами, залишається на совісті керівників підприємств і місцевої влади. Зазначимо, що повністю усі підприємства передбачили зростання зарплат на 18-40%. У середньому заробітні плати становитимуть понад 10 тис. грн.

Читайте також:
Що приготувати на Новий рік 2019: вишукані і прості рецепти від шеф-кухаря

Для прикладу, якщо на нині сім’я у “двійці” в Рівному платить за тепло 1,5 тис. грн у місяць, то в лютому, якщо не скоротити обсяги споживання, доведеться заплатити вже приблизно 2 тис. грн. При цьому в такому ж будинку після термомодернізації сім’я заплатить за опалення менше однієї тисячі гривень (за умови утеплення стін, встановлення індивідуального теплового пункту). Водночас, якщо будинок правильно тепломодернізований, платіжка за опалення двокімнатної квартири може бути на рівні 400-600 грн. Це у 3-4 рази менше, ніж платять українці в неутеплених будинках.

Експерт у сфері енергоефективності Антон Ковалишин пояснює: під час опалювального сезону займатися тепломодернізацією будинку пізно. Обшивати стіни шаром утеплювача за технологією можна за температури повітря не нижче 5 градусів морозу, а встановлювати індивідуальний тепловий пункт із погодним автоматичним регулятором дозволяється тільки в неопалювальний сезон.

“У встановленні індивідуального теплового пункту в житловому будинку в опалювальний сезон є свої ризики. Якщо виникнуть якісь проблеми, мешканці можуть на декілька днів залишитися без опалення. А під час морозів такого допускати не можна. Якщо це, наприклад, офісна будівля, яка працює із двома вихідними у тиждень, так, там можна у вихідні або під час свят встановлювати тепловий пункт”, — розповідає експерт.

Варто враховувати, що вже в травні 2019-го в Україні знову підвищать тариф на газ, відповідно, до наступного опалювального сезону знову зростуть тарифи на опалення. Для того, щоб платити менше, уже зараз необхідно зробити перший крок — знайти енергоаудиторів, які вивчать ситуацію в будинку і розроблять план утеплення, а також подати заявку на участь у державних програм співфінансування. Як зазначають у Держагенстві з питань енергоефективності, ОСББ для термомодернізації можуть скористатися “теплими кредитами” (держава компенсує 30%) і взяти участь у міських програмах фінансування (компенсація доходить до 70% вартості робіт).

У новому будинку — тепліше

У лютому підвищення тарифів не вдарить не тільки по тих українцях, які живуть у термомодернізованих будинках, але і по сім’ях у новобудовах. Нові державні будівельні нормативи зобов’язують забудовників ще на етапі будівництва думати про те, скільки тепла буде “з’їдати” будинок.

“Будинки зводяться із застосуванням червоної керамічної цегли, фасади утеплюються із використанням мінеральної вати. На дверях у парадних і коридорах використовуються ущільнювачі й доводчики. Встановлюються енергозберігаючі віконні системи з багатокамерними склопакетами і проізоляцією, посилені квартирні двері”, — розповідає прес-секретар корпорації “Укрбуд” Гліб Шемовнев.

Читайте також:
Продають за $300: в Україні новий вид шахрайства з “євробляхами”

Ще один плюс новобудови — в кожній квартирі можна встановити теплолічильники та регулятори на радіатори. А це означає, що платити можна тільки за ті Гкал, які витратили на опалення конкретної квартири. Крім того, в “Укрбуд” встановили систему “розумного будинку” CLAP.

“Якщо в якийсь час діють знижки на енергоресурси, то CLAP це врахує. Вона може знижувати температуру, коли нікого немає вдома, і нагрівати приміщення безпосередньо до повернення мешканців. Якщо в будинку крім радіатора є тепла підлога або кондиціонер, то CLAP здатна вибирати найекономніше джерело енергії залежно від завдань і обставин”, — пояснює Гліб Шемовнев.

You cannot copy content of this page