fbpx
Історії з життя
Вітрина дорогого магазину лукаво дивилася на «давно не в моді» Настине пальто, спідницю «в клітинку» і вив’язаний з двох старих «новий» светр.

Вітрина дорогого магазину лукаво дивилася на «давно не в моді» Настине пальто, спідницю «в клітинку» і вив’язаний з двох старих «новий» светр. Настя завжди зупинялася біля цієї вітрини. Взятися за ручку дверей не наважувалася, бо магазин їй видавався іншим світом, у який лячно ступити.

Жінки виносили звідти запахи дорогих парфумів і речей, гарні коробки. Власниці обновок здавались Насті холодними й байдужими.

Особливо подобалась вітрина увечері. Яскраве світло струменіло теплом. Воно дивними тонами лягало на обличчя покупців і з них зникали байдужість та холод.

Магазин біля зупинки. Тому на Настю ніхто не звертав уваги. Стій, скільки заманеться. Додому після роботи дівчина не поспішала – за порогом на неї чекає самітність.

… Не гріло пальто «давно не в моді», холодом пронизував жаль до себе, а вечірній час нагадував: пора додому. Нічого з порожніми кишенями задивлятись на дорогі речі. Проте ноги немов приросли до асфальту. Настя подумки одягалась у стильний рожевий костюм. Приміряла такого ж кольору черевички. Щойно їх міряла манірна блондинка, але чомусь не купила.

О, цей пронизливий вітер… А шалик, що на манекені, мабуть, м’який і дуже теплий. Вiн зараз такий доречний…

– Вам це подобається? – зненацька почула Настя.

– Що?!

– Речі в цьому магазині вам подобаються?

Насті здалося: їй перебили чудовий сон, у якому вона була щасливою. Глянула на того, хто осмілився повернути на грішну землю.

Дівчині стало неприємно. Цей незнайомець вивідав її таємницю. Він був схожим на злодія.

– Так дивляться на своє минуле. А, може, на майбутнє, – не вгавав.

Настя не дозволяла собі спогадів про минуле. Хоча, цей магазин, лукава вітрина… Три роки тому тут висіла вицвіла вивіска

«Закусочна».

– Вам холодно?

Настю ніхто не запитував, холодно їй чи спекотно, добре чи зле. Здавалося, світ відгородився від неї, а, може, вона відгородилася від світу.

– У вас трапилось нещастя?

… Настя хотіла бути щасливою. Потім зрозуміла: щастя – примара, яку вигадують такі, як вона. А потім за це розплачуються, бо після зневіри і розчарування приходить бiль. Вiн змушує копирсатися у минулому, даються взнаки дитячі образи, дратує нинішня невлаштованість. Дитячі образи Настю дістають чи не найбільше. Про своє дитинство може розповісти лаконічно: нічого не мала. А ще весь час крутиться в голові запитання: чому?

… Незнайомець з цікавістю розглядав Настю. А вона приміряла на себе оте «чому?». На фоні цієї уявної незграби тьмяніли розкішні сукні, втрачали блиск дорогі прикраси, ставало тісним і мульким вишукане взуття.

… Він зустрічався з багатьма жінками. Вони не були схожими на мишку-незнайомку. Це були розкішні дами, які знали собі ціну. І він знав скільки вони коштують. Кожен флірт спустошував гаманець. Його гроші, наче пісок, сипалися крізь забаганки чергової пасії. Розумів: слова вдячності цих жінок – фальшиві.

Звернути увагу на незнайомку змусив її погляд, яким роздивлялася вітрину дорогої крамниці. Такі очі подобаються художникам і поетам. У юності за такі очі він пішов би на край світу. А тепер?..

Настя розглядала, радше, вдавала, що розглядає вітрину. А він розглядав її. Якби побачили цю картину його друзі чи якась із «коханих жінок», подумали б: зaхвoрів. Його смаки, статки, стиль життя і… якась сіра мишка. Він довго не наважувався підійти до неї. Знайомитися з «такими» жінками не вмів.

… Настю до сих пір боліло, що мати ніколи не хвалила її за гарні оцінки, не поспішала справляти обновки, не цікавилася, що робитиме після закінчення школи. «Станеш повнолітньою – розміняю квартиру, дам тобі кімнату й живи. Ти зруйнувала мою долю, бо не знаєш, що означає бути одинокою матір’ю…». Такі монологи Настя слухала майже щодня. І вкотре запитувала у себе: чому?
Мати помешкання розміняла. «Тепер ти доросла, – сказала, – турбуйся про себе сама».

Настя пішла працювати у дитсадок нянею. Маленькі непослухи стали для неї великою веселою сім’єю. Згодом заочно вступила до вузу. Поміняла садочок на більш оплачувану роботу у заможних людей.

– Перепрошую…

Незнайомець знову перервав Настині думки. Продавці уже зачиняли крамницю.

– Цей магазин є для вас чимось особливим?

– Мені потрібно йти, – відповіла.

– Можна, я з… вами?

– Куди?

– Просто так. Проведу вас. А за це ви скажете своє ім’я.

– Настя!

– Анастасія… Гарно… Дівчині з таким іменем личить одяг з цього магазину.

Він картав себе за банальність. Подумки висміював своє «залицяння». Не знав, що їй ще сказати. Його «дорогі» жінки, почувши слово «магазин», впадали в ейфорію. А мишка… Їй байдуже.

– Ось мій дім. Добраніч. Дякую, що провели.

Він добряче промерз. Треба було підвезти її на авто. Хоча, вона, мабуть, у нього не сіла б.

Злився на себе, мишку, на весь світ. І знав: завтра знову приїде на це місце.

Настя думала про вечірню пригоду. Що цьому чоловікові від неї потрібно? Він не з тих, хто захоплюється такими, як вона. Вирішила завтра не зупинятися біля вітрини. І післязавтра…

Три дні марудив холодний дощ. З роботи Настя їздила тролейбусом. Крамничка мило усміхалася освітленими вітринами. Настина зупинка була наступною.

На четвертий день йшла додому пішки.

– Зачекайте, Анастасіє! Чому ви так швидко пробігаєте біля свого улюбленого магазину?

– Дайте мені спокій!

– Не ображайтеся. Послухайте…

І не давши часу на заперечення, почав розповідати. Це скидалося на сповідь. Так, він ніколи не зустрічався з такими дівчатами.

Його вaбили інші жінки. Але згодом відчув: від цих зустрічей в душі порожньо. Змінюються жінки, минають роки, а нічого не залишається. Йому набридло солодкаво-примхливе: «Котику, я тебе чекаю». Настю побачив випадково. Інколи купує дещо в цій крамничці. Чомусь звернув на неї увагу. На погляд… Про себе нарік її Мишкою. І був упевнений: вона ніколи не назвала б його Котиком.

– Ви навіть не сказали, як вас звати.

– Артем! Анастасіє, розкажіть мені про себе.

– Нічого не мала.

– Що?

– Пробачте. Думки вголос. Моє життя… просте, звичайне…

Над вечірнім містом закружляв перший сніг. Настя, як у дитинстві, підставила долоні для сніжинок.

– Задумайте, Артеме, бажання. Воно обов’язково збудеться. Це ж перший сніг.

– А ви вірите?

– Хотіла б…

– Я вже задумав.

Його бажанням була ця дивна дівчина, яку прагнув зробити щасливою. Але спершу повинен навчитися цього. Сірій Мишці потрібно дарувати щастя маленькими шматочками, вона ж бо не схожа на його колишні киці. Ще у переліку бажань – сім’я, діти…

– Анастасіє, у нас… у вас буде все чудово.

– Що?!

– Думки вголос.

Крамничка дивилася на Настю великими здивованими вітринами…

автор: Ольга Чорна

Читайте також: З якої сторони повинна спати дружина, і чому саме так

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

facebook