fbpx
Дозвілля
Як не нашкодити собі відпочинком? Занадто розслаблятися не треба

Довгий відпочинок – досить небезпечна штука, ось в чому справа.

Після тривалого відпочинку сили чомусь не додаються; навпаки, людина слабшає. І обсяг мозку, як відзначають вчені, зменшується. Падає інтелект. І потім так важко братися за роботу. Може, не випадково перед довгими святами натовпи людей беруть в облогу не тільки продуктові магазини, а й в будівельних не проштовхнутися! Зараз це звичайна справа: люди мають план роботи на свята. Це правильно. Будь-яка праця може знизити шкоду від довгих «вихідних».

Вся справа в тому, що тривалий відпочинок людині незвичний. Тисячоліттями про відпустку навіть не думали; вихідних у переважної більшості не було. Працювали цілодобово з невеликою перервою на сон; інакше не вижити. Та ще від ворогів постійно оборонялися. А відпочивати будемо після земного життя! – так вважалося. І наша родова пам’ять подає сигнал: що це ти, з глузду з’їхав? Негайно берися за справу! Не працюють тільки хворі, старі і мeртвi. Ось вони можуть і не працювати.

Людина лежить на березі моря і думає, що вона відпочиває. Або в кріслі бездумно розвалився, відпочиває, значить. А в цей час підсвідомість шле сигнали тривоги; що з тобою? Чому ти лежиш? Чому не рухаєшся, не переробляєш нову інформацію? Ти захворів, мабуть. Або прикинувся мeртвим. Тоді більше життєвої енергії не отримаєш, раз не живеш …

І людина з подивом помічає, що ледве тягає ноги вже. Ледве до пляжу добирається або до дивана. Грішить на переїдання, алкоголь або загадковий вірус; недарма синдром хронічної втоми вперше діагностували у жителів і відпочиваючих з курортного містечка.

Щоб не втратити сили відпочинку, треба просто трошки працювати – ось і весь секрет. Так раніше в школі давали завдання на канікули: гербарій зібрати, прочитати книги за списком, записати спостереження над природою. Це всім не подобалося і дратувало дуже: канікули і ті зіпсують роботою! Але інакше повернутися в школу було б взагалі нестерпно. Як зараз нестерпно повертатися на роботу після довгих свят.

Рецепт простий: кожен день невелика розумова і фізична робота. Вправи, читання, спілкування з розумними розвиненими людьми, кожен день – маленька робота. Вона врятує від великої небезпеки – від депресії і хвороб, які загрожують тим, хто занадто довго відпочиває після напруженої довгої праці …

Анна Кірьянова