fbpx

За чоловіка в домі – штраф та кримінальна відповідальність: соціальні служби влаштували перевірки матерям-одиначкам

Соціальні служби влаштували перевірки матерям-одиначкам. Працівники соцслужб приходять додому та, навіть, опитують сусідів, щоб з’ясувати, чи живе в домі чоловік. За обман матерям загрожують штрафи і судимості. Перевірка торкнеться і тих, хто оформляє субсидії. Однак поки в парламенті лише обговорюють проект закону, який дасть соцінспекторам більше прав. Про це повідомляють “Вести”.

У березні цього року жительку села Заремля Житомирської області визнали винною в незаконному оформленні матеріальної допомоги на дитину. Жінку засудили до штрафу (трохи більше 2 тис. грн) та одного року ув’язнення з випробувальним терміном.

“При оформленні документів Яна М. вказала, що з батьком дитини не проживає, він не допомагає. Але за фактом з’ясувалося, що вони проживають разом з 2014 року, пов’язані спільним побутом, ведуть господарство та виховують дитину. У підсумку обвинувачена завдала збитків державі на 8,5 тис. грн”, — встановило слідство.

Згідно з даними реєстру судових рішень, з початку 2018 року було кілька десятків подібних вироків, а ще близько сотні справ розслідуються зараз. Слідчі отримують через суди доступ до особистих справ і документів молодих мам.

Читайте також: На Прикарпатті майже 30 років подружжя тримало зачиненим у квартирі свого сина(відео)

За даними видання, найбільше таких випадків на Закарпатті, а також в Житомирській, Сумській, Чернігівській, Черкаській і Донецькій областях. Всі випадки ідентичні: мами проживали з батьками, а при оформленні документів вказували, що не знають, де вони знаходяться. Комусь суд призначає грошові штрафи, але більшості – умовні терміни на рік. Однак, за даними видання, найчастіше такі жінки підпадають під амністію.

За словами матерів-одиначок, допомога надається лише малозабезпеченим.

“Це залежить від доходу. Потрібно зібрати купу документів: хто прописаний, виписку з реєстру РАГСу, що у шлюбі не перебуваєш, а дитина була зареєстрована без батька. Далі кожні півроку все це збирати по-новому і вистоювати черги. Коли я оформляла допомогу, то в соцзабезі попередили, що можуть прийти з перевіркою. Вистачило мене тільки на один раз, далі вважала, що витрачений час того не вартий. Але я бачила мам, які живуть з батьками дітей, судячи з речей, не бідують, ходять з дорогими телефонами, а допомогу як одиначки отримують, ще й оформляють субсидії”, — розповіла мешканка Вінниці Анастасія.

Один з соцпрацівників Закарпатської області повідомив, що найчастіше пільговими виплатами зловживають представники ромської національності. “Крім того, що вони оформляють допомогу як матері-одиначки, у них на потік поставлено інший вид шахрайства. Неповнолітні циганки наpоджують дітей, відмовляються від них, а над малюками оформляють опікунство їх бабусі. У такому разі виплати становлять кілька тисяч гривень, на ці гроші може жити вся сім’я. Правда, часто соціальні картки у них відбирають циганські барони”, — розповів соцпрацівник.

Мати-одиначка з Києва розповіла про перевірку, яку провели у неї вдома.

“Спочатку попросили показати дитячі речі, коляску, ліжечко. Дивились, чи немає вдома чоловічих речей. Але про те, хто живе в квартирі, ще з’ясовують у двірників та листонош. Вони про всіх все знають, хто з ким і де живе”, — розповіла Анастасія.

Адвокат Іван Ліберман зазначив, що про “фіктивну самотність” часто дізнаються від сусідів і друзів.

“Дільничний обійшов сусідів поруч, зверху та знизу — з’ясував, чи живе там чоловік. Як часто буває вдома, чи гуляє з дитиною. Але іноді про такі схеми дізнаються від колишніх подруг, з якими посварилися. А був випадок, коли неофіційна свекруха поквиталася з невісткою, вона сама зателефонувала до органу опіки та повідомила про таку авантюру”, — зазначив Ліберман. Він розповів, що соцслужби звертаються в правоохоронні органи, а ті беруть через суди дозволи на доступ до особистих речей батьків і запасаються показами свідків, після чого через суд доводять, що дитина виховується у повній сім’ї з біологічним батьком.

“Матері ж визнаються винними в “шахрайстві” та “підробці документів”, отримують штрафи або невеликі кримінальні терміни. А потім потрапляють під амністію. При цьому подібних кримінальних справ і різноманітних перевіряючих органів настільки багато, що, за моїми прогнозами, років через п’ять судимості за розкрадання з бюджетів будуть у чверті населення країни. Я знаю про подібні випадки, і тепер ці мами чекають амністії”, — зазначив Ліберман.

Міністр соцполітики Андрій Рева зазначив, що кожна п’ята дитина в Україні народжується в так званому “тіньовому шлюбі”. “Кількість матерів-одиначок за останні 15 років зросла в 22 рази”, — повідомив глава відомства кілька місяців назад.

Зазначається, що крім того соцслужби моніторять і виплату субсидій: дізнаються про покупки та майно субсидіантів в банках, в реєстрах нерухомості, у сусідів і друзів. Перший заступник голови комітету з соціальної політики Сергій Каплін розповів, що інспектори дійсно дуже активно шукають усіх, хто отримує пільги.

“Соціальні інспектори дійсно зараз працюють. Скажу більше, у нас уряд взяв величезний кредит у 10 млрд грн на модернізацію соціальної системи. А ось що стосується перевірок, то думаю, зараз ніякого морального права перевіряти людей ніхто не має. Оскільки вже доведено, що наш прожитковий мінімум — це стосується набору продуктів, калорій — дорівнює тоpтурам. На ці гроші змушені виживати і мами-одиначки, і пенсіонери. Тому перевіряти, чи є там чоловік в домі чи ні — ніхто не повинен”, — зазначив Каплін.

На його думку, в парламенті не проголосують за закон про соціальних інспекторів. “В парламенті дійсно є законопроект, який дає більше прав соціальним працівникам, вони зможуть ходити по домівках, заглядати в холодильник. Але за нього ніколи депутати не проголосують, хоча цього від нас вимагають західні партнери. По-перше, напередодні виборів ніхто на це не піде. Та й після виборів навряд чи його підтримають”, — вважає Каплін.

You cannot copy content of this page