Можливо, вам знайоме ім’я Джек Ма, хоча він про вас навряд чи чув.
Джек Ма – китайський інтернет-підприємець, який запустив свій перший великий стартап, незважаючи на критику і скрутне фінансове становище. Він – творець і власник найдорожчої інтернет-компанії Азії, Alibaba, а також Taobao (китайського аналога eBay). Порадами такого бізнесмена нехтувати не варто, тому беріть їх на замітку:
1. “Ніколи не здавайтеся”.
Джек Ма – людина, що добилася успіху завдяки завзятості: по шляху до свого становища він подолав не одне поразку. Його дитинство припало на період Культурної революції в Китаї. Сім’я майбутнього підприємця терпіла гоніння, так як батьки були музикантами – переслідуваної інтелігенцією.
Підлітком Ма регулярно відвідував готель провінційного Ханчжоу, де заводив дружбу з туристами і вчив англійську, якою захоплювався з дитинства. Після кількох безуспішних спроб здобути вищу освіту Ма став викладачем англійської в місцевому університеті і протягом декількох років працював за $ 12 в місяць.
Торговий і експортний бум в Китаї початку 1990-х дозволив йому запустити власне бюро перекладів. Так в 1995 році у робочих справах він потрапив в США і дізнався про існування інтернету. Новинка стала другим захопленням Ма: повернувшись до Китаю, він заснував China Pages – аналог “Жовтих сторінок”.
Перша китайська інтернет-компанія виявилася нікому не потрібною – ні користувачам, ні уряду, який підприємець хотів переконати в перспективності Мережі, – і незабаром закрилася. Розробка Ма випередила час, молодому підприємцю довелося повернутися на держслужбу, і наступні чотири роки він пропрацював в міністерстві зарубіжної торгівлі і економічного співробітництва. Всі ці фіаско не зупинили Джека Ма. Навпаки, вони надали йому рішучості і допомогли стати тим, ким він є сьогодні.
2. “Коли грошей немає, ми шукаємо рішення. А коли гроші є, ми думаємо, що всі рішення в них. Це помилка”.
Нинішнього стану Alibaba не було б без перемоги над eBay на домашньому ринку. У 2003 році найбільший інтернет-аукціон на планеті вклав $ 150 млн в розвиток свого китайського бізнесу – до кінця року eBay домінував на ринку угод між звичайними користувачами з часткою в 85%. Якраз в цей момент Alibaba вирішили не зупинятися на компаніях і також запустили свій аукціон Taobao.
Підприємець скористався власною інтуїцією і знанням традицій і смаків місцевої аудиторії: сайт надавав куди більш живий і персоніфікований підхід до електронної торгівлі, до того ж протягом трьох років Taobao повинен був залишатися безкоштовною майданчиком для продавців. Це дозволило поступово переманити користувачів з eBay на Taobao. До кінця 2006 року китайський Давид переміг американського Голіафа: частка eBay впала нижче 10%, і місцеве відділення було закрито.
3. “Успіху можна домогтися в будь-якій сфері”.
У 1999 році Ма випадково зустрівся з співзасновником Yahoo! Джеррі Янгом. Відразу після цього Ма разом з 17 друзями в рідному Ханчжоу заснував Alibaba.
“Наші мізки так само хороші, як і американські, – тому ми сміємо конкурувати з ними. Якщо ми хороша команда і знаємо, що хочемо зробити, то кожен з нас зможе перемогти десяток суперників”, – говорив він. Замість того щоб копіювати західні аналоги, Ма придумав свою бізнес-схему: Alibaba повинна була допомогти малим і середнім компаніям з Китаю знайти покупців. Вона спрацювала, і вже до наступного літа Ма привернув $ 25 млн від інвесторів і першим з китайських підприємців потрапив на обкладинку Forbes.
4. “Немає таких труднощів, які неможливо подолати”.
У день, коли Джек Ма почав свій бізнес, він сказав собі і 17 колегам-засновникам, що якщо всі вони зможуть бути коли-небудь успішними, то 80% населення світу теж зможе бути такими. Вони – звичайні люди, у них не було багатих батьків або владних дядечків. Ніхто з них не закінчив хороший університет.
Джек з 24 його друзями намагалися влаштуватися навіть в компанію Kentucky Fried Chicken, але ніхто не хотів їх брати. Він хотів подати заявку на роботу в поліції і стати поліцейським, але цього не сталося. Одного разу, продовжуючи шукати роботу, Джек зайшов в готель з двоюрідним братом, і вони чекали дві години, щоб з ними провели співбесіду. Через 5 хвилин співбесіди, брата взяли на роботу, тому що він вищий і красивіший, а заявку Джека відхилили. Через 34 роки двоюрідний брат Джека Ма все ще працює в готелі, а Джек поміняв все своє життя.
5. “Сумлінність і процвітання на 100% сумісні”.
У 2002 році у компанії залишалося грошей максимум на 18 місяців існування. Заробляла компанія слабо, незважаючи на більш-менш стабільний приплив користувачів. Здавалося, єдиний спосіб врятувати компанію від банкрутства – відкупитися від чиновників і перевіряючих.
Але замість роздачі хабарів китайським чиновникам Джек Ма зробив ставку на США, дозволивши своїй платформі з’єднати продавців з Китаю і клієнтів зі Штатів. Рік закінчився з чистим прибутком в один долар – такий результат може здатися смішним, але для компанії яка терпить збитки він означав вихід в самоокупність. В кінці року виявилося, що двоє співробітників компанії заробили набагато більше інших. На них припадало 60% всіх продажів.
Провівши розслідування, Джек Ма виявив, що вони використовували нелегальні методи залучення клієнтів. Співробітники були негайно звільнені.
6. “Не бійтеся конкуренції”.
На думку, Джека Ма, гірші якості для підприємця – бути снобом, не вміти адекватно оцінювати обстановку, взяти високий темп і не мати можливості його підтримувати і не володіти вмінням дивитися вперед. Якщо ви не знаєте всього про ваших конкурентів, недооцінюєте їх або не бачите в них загрозу, то ви обов’язково програєте, вважає мільйонер. Навіть якщо ваш конкурент менше вас або занадто слабкий, ви все одно повинні ставитися до нього як до рівного. А якщо ваш конкурент набагато більше вас – не бійтеся його.
Джек Ма говорить:
“Тільки дурні відносяться до конкурентів з агресією. Якщо ви ставитеся до всіх навколо як до ворогів, то вони і будуть вашими ворогами. Коли ви конкуруєте один з одним, уникайте ненависті, вона вас погубить.
Конкуренція – це як гра в шахи. Якщо ви програли, завжди можна зіграти ще один раунд. Битися необов’язково. У справжнього підприємця немає ворогів. Як тільки ви це зрозумієте, вас ніхто не зупинить”.
Коли у Джека Ма запитують, як переживати невдачі в бізнесі, він відповідає: “Якщо ви іноді дозволяєте собі понити, в цьому немає нічого страшного. Якщо ви впадаєте в депресію регулярно і часто скаржитеся на життя, то це стає схоже на алкоголізм – чим більше ви п’єте, тим складніше зупинитися. На шляху до успіху ви помітите, що успішні люди не скаржаться і не ниють. Миру наплювати на те, що ви скажете, – важливо те, що ви зробите”.