fbpx

Дурять нашого брата: Lifecell і «Київстар» потайки підключали українців до платних послуг

Навколо компаній Lifecell і «Київстар» розгорівся скандал. Абоненти звинувачують операторів в підключенні їм платних послуг – без їхнього відома! Про те, що з їх рахунків пропадають гроші, більшість людей дізнаються випадково, ніяких sms-повідомлень про списання коштів не приходить. За день оператор непомітно списує з рахунку від чотирьох до п’яти гривень – і це часом триває місяцями, поки абонент нарешті не помітить. А коли помічає і дзвонить в колл-центр «Київстар» або Lifecell, йому оголошують, що гроші списувалися за підписку на якийсь сайт з «платним контентом», пишуть “Факти”.

«Представник невідомого мені” МобайлТубера “почала переконувати, що я сам підписався на їх послуги»
– Але я цю підписку не оформляв і ніяким платним контентом не користувався! – розповів виданню один з потерпілих Влад . – Як була оформлена передплата, ні мобільний оператор, ні контент-провайдер, на якого я нібито підписався, пояснити не можуть. Їх відповідь мене збентежила: «Ви, напевно, на щось “клікнули” в Інтернеті … У нас так працює сервіс». Доказів того, що я сам на це підписався, у них немає: мені навіть не можуть сказати, на що саме я «клікнув». Але і гроші повертати ніхто не збирається.

Влад – абонент оператора Lifecell. Гроші за підписку на якийсь «МобайлТубер» списувалися з його рахунку майже чотири місяці. Він цього не помічав, бо кожен місяць поповнював телефон на велику суму.

– Повідомлення про списання не приходили, – каже Влад. – У результаті вийшло, що за 122 дні цей «МобайлТубер» списав з мого рахунку 610 гривень! Виявилося, підписка була оформлена ще в травні, але я дізнався про це тільки у вересні, коли отримав від Lifecell таке повідомлення: «Підписка” МобайлТубер “активна! Вартість – п’ять гривень в день ».

Подзвонив за вказаними в повідомленні номерами. Представник «МобайлТубер» почав розповідати, що я сам на щось підписався. Тоді я подзвонив мобільному оператору. Менеджер Lifecell повідомив, що «МобайлТубер» є їх контент-провайдером і це, мовляв, абсолютно законно. Я повторив, що ні на що не підписувався і повідомлень про це не отримував. Менеджер зам’явся: «Можливо, ви не помітили повідомлення?» Судячи з інформації на сайті «МобайлТубер», це якась реклама: ставки на спорт та інше. Але я за всі 122 дні жодного разу нічого подібного не отримував.

Влад скасував нав’язану йому підписку. Але тільки повертати йому 610 гривень вже ніхто не збирався. У «МобайлТубер» заявили, що з такими питаннями потрібно звертатися до мобільного оператора. А оператор відправляє назад до контентменеджера.

– Я цього так не залишу, буду подавати в суд, – каже Влад. – Це чистої води афера. До речі, за запитом «МобайлТубер» в Google можна знайти багато цікавого. Там безліч скарг від абонентів Lifecell, з якими сталася аналогічна ситуація.

Наприклад, кілька днів тому про таку ж підписку дізнався киянин Кирило.

– Отримав дивне sms-повідомлення, де було сказано, що на моєму рахунку закінчилися гроші, але при цьому я повинен оплатити якусь підписку, – розповів виданню Кирило . – Не розуміючи, про яку підписку йдеться, подзвонив по зазначеними у повідомленні номерами. Представник невідомого мені «МобайлТубера» почала переконувати, що я сам підписався на їх послуги. «Але я цього не робив», – кажу. «Робили, – почув у відповідь. – Можливо, ви не пам’ятаєте. Але ви навіть вводили свої особисті дані». На питання, на якому сайті і в який час я це зробив, відповісти не можуть … Дуже схоже на шахрайську схему.

Пост Кирила в «Фейсбуці» про цю ситуацію мав великий резонанс. Після того як його почали цитувати ЗМІ, Кирилу повернули 150 гривень, які списали за підписку.

– Причому гроші повернув не “МобайлТубер», а Lifecell, – говорить Кирило. – Якби там все було «абсолютно законно», як казали мені по телефону, вони не повернули б ні копійки. Очевидно, їм не потрібен шум в Інтернеті. Але про це не можна мовчати, є постpaждалих сотні!

«Переглядаючи мою виписку, в «Київстарі» сказали: «Вчора у вас списали гроші двічі. А позавчора тричі»

На підключення платних підписок масово скаржаться і абоненти мобільного оператора «Київстар». Все точно так же, тільки контент-провайдер інший. Журналісти розшукали адвоката, який, потрапивши в подібну ситуацію, подав на «Київстар» позов до суду.

Читайте також: Відомий професор розповів, чому завжди вимикає свій телефон о 10-й годині вечора і чому

– Я опинився підписаним на послуги контент-провайдера «Кіномолл», – розповів виданню адвокат Ігор Колесник . – По пошуковому запиту «Кіномолл» я знайшов в Інтернеті багато подібних відгуків: люди масово скаржилися, що «Київстар» підписав на цього контент-провайдера без їх відома. У «Київстарі» мене намагалися переконати в тому, що я підписався сам, потрапивши на якийсь вірусний сайт. Сказав їм, що ніяких підписок не оформляв і оператору згоди на списання коштів з мого рахунку не давав.

– Яку суму списували з вашого рахунку?

– Чотири гривні 25 копійок в день. Правда, потім менеджер «Київстару», переглядаючи мою виписку, сказав: «Вчора у вас списали гроші двічі. А позавчора тричі». Хоча, як вони кажуть, повинні були списувати один раз в день. Подаючи на мобільного оператора в суд, я навіть точно не знав суму своїх збитків. Попередньо вказав у позові дві тисячі гривень.

– «Київстар» не пропонував повернути гроші?

– Ні. Мобільний оператор категорично відмовився не тільки повернути гроші, але і відключити підписку. На судовому засіданні представник «Київстару» заявив клопотання про залучення в якості третьої особи контент-провайдера – ТОВ «Цифрові лабораторії». Представники «Цифрових лабораторій» і «Київстару» твердили, що я оформив передплату сам, «натиснувши на якусь кнопку в Інтернеті». Але ніяких доказів цього не надали. Я подав позов про захист прав споживачів. Довів, що гроші з мого рахунку дійсно списувалися. «Київстар» довго відмовлявся дати роздруківку по рахунку, але в результаті за рішенням суду все-таки її надав. Так я дізнався, що з мене в цілому за півроку списали 1115 гривень.

Ігорю залишалося довести, що номер, з рахунку якого списувалися гроші, дійсно належить йому. Адже він, як і більшість користувачів, був prepaid-абонентом, а не контрактним.

– А якщо не контрактний, значить, неідентифікований, – продовжує Ігор Колесник. – Мені довелося доводити, що цим номером користувався саме я. Доказів було багато. У суді допитували мого роботодавця, який підтвердив, що в той проміжок часу, коли з мого рахунку списувалися гроші, цим номером користувався я (роботодавець з 2012 року практично щодня зі мною розмовляв). Ще я надав договір з «ПриватБанком», де картка прив’язана до номера мого мобільного. І приніс роздруківку з системи «Мій Київстар», де було сказано, що номер закріплений за мною. Навіть надав IMEI телефону, яким користувався в той період. У оператора зберігається інформація про те, яким пристроєм я користувався, де приблизно перебував і з ким розмовляв.

На одному з останніх засідань суддя поставив представнику «Київстару» питання: «Як ви визначаєте, що людина замовила ту чи іншу платну послугу?» – «Підприємство “Цифрова лабораторія”дає нам заявку про те, з якого номера списувати кошти», – відповіла представник оператора. «А ви перевіряєте, чи дійсно людина замовила послугу?» – уточнив суддя. На що юрист «Київстару» сказала: «Ні, не перевіряємо».

Районний суд задовольнив позов Ігоря Колесника, зобов’язавши «Київстар» повернути йому списані за підписку 1115 гривень і ще 1000 гривень моральної шкоди. Але мобільний оператор подав апеляцію і домігся скасування рішення суду першої інстанції.

– Апеляційний суд вирішив, що я так і не довів, що цей номер мій, – каже Ігор Колесник. – Хоча доказів того, що номер міг належати комсь крім мене, мобільний оператор не надав. Зайнявши позицію «Київстару», апеляційний суд резюмував, що prepaid-абоненти ні на що не мають права, тому що вони неідентифіковані.

«Якщо з’ясується, що абонент не здійснював замовлення самостійно, Lifecell готовий розглядати можливість повернення коштів»

You cannot copy content of this page