fbpx
Історії з життя
Коли після поминок Павлина навідалася до маминої хати, очам не повірила: на дверях висіли два замки. Запитала у сусідів, що б то означало, а ті пояснили: спочатку приїхали одні онуки – по-своєму замкнули. Син наймолодшої сестри Клави зірвав той замок, як приїхав, і почепив свій

Хата, як людина, має свою долю – невидиму, нечувану, а Богом намічену. Чи то в яку пору закладуть її, чи на якому місці поставлять – так у ній і людське життя поведеться. Справжній господар, як зведе домівку, роками, аж до старості щось добудовує, перебудовує, додає і віднімає, обновляє. Звісно, що й господиня не стоїть осторонь. А як старість підсунеться непомітно і близько, задумаються старенькі, кому те обійстя передати, щоб зроблене, нажите служило ще не одному поколінню нащадків.

Хата баби Ковалихи кутова – як вулиця з вулицею пересікаються, то вона перша в ряду. Зараз у садибі тихо, безлюдно і сумно. Вже п’яту весну старенька спочиває під горбиком землі, а хата за цей час без господині потемніла, стоїть одиноко, наче бідна покинута родичка. Колись у вікна вже із середини літа заглядали квітучі мальви, а тепер квітує кропива. У сусідів пліт у кого новий поставлений, у кого старий, та в догляді – чи побілений, чи пофарбований. А тут старий штахетник потемнів, і догниває, стоячи. Дичавіє бабин садок, вилиняли й облупилися віконні рами, поволі обсипається штукатурка на колись у синьо пофарбованих кутах хати. Буває, сильний вітер розхитає і відчинить як не хвіртку, то браму. Стоїть таке розхристане подвір’я, поки яка добра душа не зачинить їх та не скрутить дротом.

За матеріалами – “Уют”.

Чоловік Іван Коваль не повернувся з фронту. І залишилася Ковалиха вдовою з трьома дітьми. Відплакала, відтужила, а далі все на свої худенькі плечі звалила і потягла сімейного воза одна. Хату сяк-так підлатала, а в думці мріяла, як би збудувати нову і гарну, про яку ще Іван мріяв, казав, що такі вродливі, як у них, дочки повинні йти заміж із заможного обійстя.

Рік за роком дівчата дорослішали, і старша Павлина пішла працювати на цегельню. Тяжко працювала – яка ж то сила у шістнадцять літ. Зате заробила цегли, з якої Ковалиха чи не першою у селі звела після війни нову хату. Час не йшов, а летів. Швидко виросли доньки – дві молодші вийшли заміж у сусідні села, а Павлина поїхала у місто – там долю свою знайшла. До матері у село часто приїздила, бо змалку була її першою помічницею та порадницею. Одна біда Павлину спіткала – мала сина з вадами. У селі з ним було набагато легше, але матері надовго Павлина не залишала Антона – шкодувала обох, як колись ненька – старалася всю життєву ношу класти на свої плечі…

До глибокої старості Ковалиха вміла і могла готуватися до свят – гарно пригощала дітей і онуків смачними стравами, що дочки аж дивувалися: сучасна у них мати, де вона тільки ті рецепти бере, і всякого докладу прикупить. А от коли старенька відчула, що неміч на плечі сідає, почала дочкам напуття давати:

– Як мене не стане, діти, хати не цурайтеся, не покидайте напризволяще – тяжко ми її будували, все з любов’ю наживали. Нехай хтось із ваших дітей поселиться: до райцентру близько, дорога асфальтована проходить – хочете, то за дачу майте, як тепер модно.

«Чого нам претендувати – Павлина найбільше до хати доклала. Ось на пенсію вийшла – буде з Антоном то в місті, то тут», – заспокоювала матір молодша Клава.

Ковалиха відійшла тихо, не завдавши нікому з дітей клопотів – сиділа під хатою на ослінчику, милувалася своїми мальвами та й заснула навіки. Сусіди дочкам сповістили, ті неньку провели у вічну дорогу, як годиться. Тепер залишилося тільки виконати материн заповіт.

Коли після поминок Павлина навідалася до маминої хати, очам не повірила: на дверях висіли два замки.

Запитала у сусідів, що б то означало, а ті пояснили: спочатку приїхали одні онуки – по-своєму замкнули. Син наймолодшої сестри Клави зірвав той замок, як приїхав, і почепив свій. Посиділа Павлина під хатою, вмилася слізьми і пішла до неньки. Там душу відвела, розповіла, що на душі робилося. Як вона цього боялася, як хотіла, щоб родину не розкололи заздрість, жадоба.

«Вибач, матусю, за те, що тривожимо твій вічний спокій, що кривдимо нашу хату, що знехтували твоїм заповітним напуттям», – прошепотіла ці слова після молитви і наче скинула з душі тяжкий камінь.

І ще раз Павлина приїздила до материної хати – щось кликало її до милого серцю двору, до рідної стежки.

Підійшла до обійстя, а хвіртка зсередини замкнена. Гукнула, чи хтось є, бо замка на дверях не було. Вийшов із хати невідомий чоловік, запитав, чого їй треба. Він, мовляв, тут відпочиває на дачі своєї невістки і чужих у двір не впускає. Із тим Павлина поїхала до міста і вже не приїздила – раптово не стало її.

Сусіди почали кепкувати з бабиних онуків, що не по-людському чинять, що не зберегли заповітну садибу як добру пам’ять про її господарів. Невдовзі спадкові події вляглися – дочки наче були й не проти зберегти сімейну реліквію. Ніхто на ті докори не зважав: бабині онуки роз’їхалися на заробітки хто куди – кажуть, аж в Америку, і ніхто до Ковалишиної хати роками не з’являється. Питаєте за дочок? Уже й середня та молодша відійшли, а онуки, як писав Кобзар, їм байдуже – панам жито сіють.

Так було колись, так і зараз. На щастя, це мовиться не про всіх.

Автор – Світлана Носенко.

Фото – ілюстративне.

Передрук матеріалу без гіперпосилання на Intermarium.news заборонений!

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook.

You cannot copy content of this page