fbpx
Історії з життя
На роботі радили прив’язати чоловіка до себе дитиною. Я й вирішила, що так зроблю і уявляла, як він гордитиметься, що у нього син і вчитиме його їздити на велосипеді. А тут знову я зробила все не так – дівчинка

Коли у мене на світ з’явилася Наталка, то першою була думка – чого не хлопчик?

І так у нас з Михайлом не все слава богу, а тут ще й дівчинка.

Вся червона і плаче без кінця… Точно Михайло від мене піде… А хто мене з дитиною потім візьме заміж? Як я буду жити?

А дитя наче навмисно ревіло і аж червоніло з натуги.

Михайло прийшов, подивився, привіз додому і за свої справи, а я вдома з дитиною.

– Господи, та угомони вже її, – говорив невдоволено, – Ти ж мати якась чи як?

Я не знала, як угомонити. Цього ж не учать, а підказати нікому! Мама моя далеко і може листа написати, а свекруха теж тільки зауваження робить – їсти нема чого, хата неприбрана, дитина плаксива, пеленки непопрані!

А Михайло… Ще до появи Наталочки я бачила, що він не той чоловік, який обніме і допоможе… Симпатія, яка була між нами випарувалася десь через рік або й швидше.

Я старалася, бачить Бог, дуже старалася – прийти з роботи і все встигнути зробити, приготувати вечерю і розпитувати його про роботу, розказувати про свою…

Але його це втомлювало:

– Дай побути в тиші, – казав і всідався за телевізор…

На роботі радили прив’язати чоловіка до себе дитиною. Я й вирішила, що так зроблю і уявляла, як він гордитиметься, що у нього син і вчитиме його їздити на велосипеді. А тут знову я зробила все не так – дівчинка.

Ще через рік Михайло пішов від мене. А я залишилася сама в гуртожитку з дитиною, яка як не плакала, то нездужала.

Чомусь думала, що якби був сина… все б могло бути по-іншому…

А ця дитина вічно плаксива і безпомічна… Ніяка, одним словом.

Отак ми й жили далі – я на роботу, Наталю в ясла, далі додому і господарюємо. Згодом нам дали квартиру, однокімнатну.

А якби був Михайло з нами, то була б двокімнатна!

Тіснися тепер в цих хоромах, де кухня маленька і ванна з туалетом разом. Особливо незручним це стало, коли Наталя стала підлітком і годинами в тій ванні сиділа, що в туалет сходити не було як.

А особисте життя… Та, поки не бачили мене поруч з дитиною, то ще задивлялися, а як бачили поруч Наталю, то й йшли до незаміжніх і без «прицепа».

Отаке сіре життя було – ні радості, ні допомоги, вічні перепалки з донькою, яка мало того, що мені життя зіпсувала, то ще й собі почала псувати з юності – то в компанію попаде, то заміж вискочить мені ж на зло.

– Ти собі запам’ятай: я тобі нічим допомагати не буду! Сама собі приведеш. Сама й виховаєш! Досить з мене соки пити!

– Та я з радістю від тебе піду!

Думаєте пішла? Та прилізла до мене через рік з онучкою! В нашу однокімнатну квартиру!

Життя не було ніякого, бо за кожну дрібничку – сварка, кожне слово наче червона шмата для бика…

– Хто тебе таку візьме, – казала їй я, коли бачила, що вона знову губи малює, – Вже все, я ж тебе попереджала! Думати треба було хоч трохи, але ж хіба є чим?

Ще й онучку Віру намовляла бабусю не слухати, все та дитина шкоду робила і ламала та рвала, бо ж бабусине, його не шкода…

Коли ж Наталя зібрала речі і поїхала навіть не попрощавшись і без записки, я тільки полегшено зітхнула – місця більше буде.

Мені було лиш п’ятдесят і я ще вірила, що хтось мені трапиться, хоч вдівець, хоч розлучений аби вік разом прожити…

Наталка не давалася чути більше року і я ні-ні та й почала переживати, де вона. Але потім прийшов лист, що вона вийшла заміж і дуже щаслива…

Що ж, нарешті щось правильно зробила.

Я їй так і написала – хай вже тримається за того чоловіка, раз її таку взяв та ще й з дитиною.

Ще, поки я працювала, то в хаті не було так сумно, але після пенсії стало просто важко від думок, які крутилися в голові.

Багато чого передумалося і виходило, що не так вже й треба було мені за кожну дрібницю до дитини чіплятися, не все так загострювати… Кому тепер я потрібна? Навіть їм мене не треба, рідним дівчаткам…

Я тоді написала Наталі великого листа з вибаченнями, може й недоладними, але такими, як відчувала…
Донька мені відповіла. Написала, що пробачає і теж перепрошує за деякі речі, бо вона сама вже бабуся… Запросила в гості і я поїду, хоч це й не близько.

Тепер думаю, що варто було раніше усвідомити, що розбита чашка з сервізу чи порізана штора не вартували тих докорів… Як шкода, що розкаяння приходить надто пізно…

Фото Ярослава Романюка.

You cannot copy content of this page