fbpx

Нові пенсії, соцстандарти і тарифи: чoго очiкувати українцям в грудні

Українців в наступному місяці чекають не тільки довгі вихідні, а й перегляд соціальних стандартів (пенсії, прожитковий мінімум, мінімальні аліменти). Крім того, в деяких містах можуть підвищити тарифи на гарячу воду і опалення. Також переглянуть ціни одного з мобільних операторів.

OBOZREVATEL розібрався, як життя українців може змінитися через кілька тижнів.

Перерахують пенсії і прожитковий мінімум

Одне з головних нововведень грудня – планове підвищення соціальних стандартів. Торкнеться він найменш забезпечених українців, в першу чергу пенсіонерів. Пенсійний фонд підвищить приблизно 2,5 млн виплат. Це ті, хто зараз отримує менше 1 497 грн. Разом з тим виростуть і максимальні пенсії, зараз вони становлять 14 350 грн, а з 1 грудня – 14 970 грн. Тобто надбавка складе 620 грн. Правда, торкнеться це невеликої кількості пенсіонерів.

Також підвищать прожитковий мінімум на дитину. До 6 років – з 1559 до 1626 грн; від 6 до 18 років – з 1944 до 2027 грн. Це в першу чергу вплине на матерів-одиначок, які отримують допомогу від держави. Крім того, до прожиткового мінімуму прив’язаний мінімальний розмір аліментів. Якщо мати або батько живе окремо від п’ятирічної дитини, другий з батьків на даний момент має право на аліменти розміром не менше 1559 грн, а з грудня – 1626 грн.

Крім цього, в рамках індексації також переглянуть і загальний прожитковий мінімум. Зараз він становить 1 777 грн, а через кілька днів його підвищать до 1853 грн. До нього прив’язані податкові пільги і деякі виплати.

Підвищать тарифи

Комунальні підприємства по всій країні займаються перерахунком вартості опалення і гарячої води. Уже відомо, що в Києві і Харкові ціни виростуть з 1 січня 2019-го. Причому в останньому місті очікується подорожчання приблизно на 17%. Правда, раніше в профільній комісії, яка затверджує тарифи, заявляли: ціни можуть вирости вже з 1 грудня. У тих містах, де швидше проведуть громадські слухання і процедуру затвердження нових розрахунків, раніше можуть вирости і тарифи.

Головна причина подорожчання тепла і гарячої води – зростання тарифів на газ. В середньому близько 60% в тарифах на зазначені послуги – вартість блакитного палива. Так, подорожчання газу на 23,5% призводить до зростання цін на тепло і гарячу воду як мінімум на 14,1%. В середньому ж по країні ціни виростуть на 14-18% (крім газу також варто враховувати вплив зростання зарплат, інфляції, подорожчання ремонтних робіт і т.д).

Читайте також: 7 ГРОШОВИХ РUТУAЛІВ НА КОЖЕН ДЕНЬ, ЯКI ПРИНЕСУТЬ У ВАШЕ ЖИТТЯ ДОСТАТОК

Однак, зростання цін торкнеться не тільки комуналки. Так, один з українських операторів уже заявив про те, що з 1 грудня переглянуть тарифну сітку. Ціни Vodafone піднімуться від 9% до 42% в залежності від тарифного плану. Наприклад, Red Business S подорожчає на 30 грн і буде коштувати 100 гривень в місяць. У цю суму буде входити 5 ГБ мобільного інтернету, 100 хв на інші мережі та 100 sms і mms.

Нові будівельні норми

В наступному місяці в Україні вступлять в силу нові нормативи утеплення фасадів (ДБН В.2.6-33: 2018). Це дозволить заощадити до 15% тепла і, як підрахували в Мінрегіонбуді, продовжити термін експлуатації будівлі на 20 років. Якщо за новими нормами утеплювати хоча б по 3% всіх будівель за новими нормами щорічно, економія може скласти 3 млрд грн.

Варто відзначити, що це всього лише один з кроків на шляху до “будівельної революції”. Крім нових стандартів утеплення, уряд розробив і впровадив: обмеження максимальних висотності і щільності забудови, заборона будівництва в зелених зонах, вимоги забезпечити комфортний доступ в приміщення людей з інвалідністю, будувати підземні паркінги, дозволило на перших поверхах будівель робити дитячі сади.

Що буде з доларом

Позитивний прогноз до кінця року – не більше 28,5 грн/$ в грудні, такий прогноз озвучить фінансовий аналітик Віталій Шапран. “Стеля курсу при сприятливих обставинах до кінця року – близько 28,5 грн за долар, може, до 29 дійде”, – спрогнозував експерт. З такими оцінками згоден директор департаменту одного з українських банків Ярослав Кабін: за його оцінками долар не подолає позначку в 28,5 грн / $.

Позитивно вплинути на ситуацію можуть аграрії, якщо вони будуть активно продавати валюту на українському ринку, це допоможе стримати зміцнення гривні. Крім того, до кінця року необхідно платити квартальні податки, отже, бізнес буде продавати долари і купувати гривні, щоб виконати свої зобов’язання. Серед негативних факторів – зростання гривневої маси.

You cannot copy content of this page