fbpx

Єдина помісна церква: які зміни принесе українським вірянам ця ініціатива

Українська держава вустами президента Петра Порошенка попросила Вселенського патріарха про надання автокефалії Українській Церкві. Які зміни принесе українським вірянам ця ініціатива та коли вона може втілитися в життя –пише 24 канал.

Що ініціював Петро Порошенко щодо Української Церкви? Він звернувся до Вселенського патріарха (він же – Константинопольська православна церква, у світовому православному суспільстві церква і юрисдикція “першого за честю”, першого з настоятелів 14-ти незалежних (автокефальних) помісних церков) про надання автокефалії Українській Церкві.

Фактично автокефалія означає “вищість” УПЦ КП, ніж була досі, рівність її з іншими автокефальними православними церквами.

Директор центру суспільно-інформаційних технологій “Форум” Валерій Димов у коментарі виданню нагадав, що в 1686 році Київську митрополію Константинопольського патріархату приєднали до Московського патріархату, коли Вселенський патріарх Діонісій IV та Священний Синод Константинопольської Церкви видали суперечливий томос про передачу Київської митрополії в юрисдикцію Московського патріархату. На переконання Валерія Димова, цей процес був незаконним, і центр православ’я з Києва до Москви перенесли за гроші.

Кому і навіщо потрібна єдина українська церква? На переконання самого Порошенка – власна церква у державі – атрибут незалежності як держави, так і церкви. Тому, хоч церква в Україні і відділена від держави, але питання це в першу чергу – політичне. Особливо з огляду на те, що Українська Церква з додатком “Моcковського патріархату”, по суті є підрозділом Poсійської Церкви.

З іншої сторони, як пояснив у коментарі виданню експерт з релігійних питань, колишній священнослужитель Роман Мельниченко, для людей, які не надто близькі до Церкви, з наданням автокефалії Українській Церкві мало що зміниться. Для більш церковних людей, хто якимось чином послуговується церковними затребами – життя стане простішим. Наприклад, зараз не поодинокі випадки, коли церковнослужителі різних православних конфесій не визнають обряди один одного, вважаючи “не своє” хрещення чи відспівування покійного “не правильним”. Після того, як українська церква стане єдиною, канонічною, страх, що якось “не правильно” похрестив чи поховав – зникне.

Аналітик Сергій Фурса зауважив, що, на його думку, різні релігійні організації ставляться до вірян як до “великого ринку”. А оскільки в Україні 70% людей вважають себе віруючими і при цьому беруть участь у виборах, на результати яких через них впливають і “люди в рясах”, тому “абсолютно ненормально, що більшу частину ринку релігії контролює контора, яку очолює KГБшник, і яка безпосередньо підкоряється Кpемлю”.

Читайте також: Президент України взявся за створення єдиної української православної церкви

Що буде з чинними церковнослужителями? Для священнослужителів Київського патріархату Єдина Церква – буде велика радість. У випадку автокефалії – Київський патріархат отримає канонічний статус, що означає, що всі їхні таїнства, всі їхні священнослужителі – законні і благодатні. Тому все залишиться, як було, пояснив Роман Мельниченко. Нічого не треба переоформлювати, ніяких додаткових процедур. Просто вся структура Київського патріархату стане визнаною православним світом.

Що буде з майном церков? Все залишиться, як і було. Мельниченко нагадав – на рівні держави немає різниці, канонічна церква чи ні, головне – щоб вона була законно зареєстрована: має бути статут релігійної організації, тоді ця організація може діяти. Тому на рівні держави внутрішньоцерковні речі не впливають ні на статут, ні на реєстрацію, ні на майно релігійної організації.

Коли Єдина Українська Церква стане реальністю? Не скоро. Причина – відверте небажання Pjcійської церкви надавати Українській церкві будь-якого незалежного статусу.

За словами Романа Мельниченка, доки Моcква не даватиме прийняти томос (указ, декрет у деяких питаннях церковного устрою ) про автокефалію – і в Стамбулі його не дадуть, Моcква через Стамбул має тиск на Вселенського Патріарха, через турецьку владу, тим більше, що Моcква дає гроші на утримання Константинополя. Тому з точки зору політики все дуже складно. Відтак процес надання автокефалії Українській Церкві може тривати і 10, і 20, і 50 років.

“Коли церковні політики дійдуть згоди – тоді можемо сподіватися на вирішення проблеми “неєдиності” української церкви. Але це буде нелегко”, – констатував Роман Мельниченко.

Чому УПЦ РП проти Єдиної Української Церкви? Тому ж, чому взагалі Poсія проти незалежної України. “Мижебратья”, окупований Кpим та Донбас, pocійська мова як друга державна і контроль Pосії над церквою в Україні – все це різні обличчя “pусского міра”, а по суті – бажання кpемлівського керівництва тримати Україну під контролем.

You cannot copy content of this page