fbpx

Дивовижний текст, знайдений у старій церкві

Якщо вам сумно, погано або самотньо, прочитайте цей текст.

Написаний поетом Максом Ерманном в далекі 1920-ті роки минулого століття, твір настільки мудрий і проникливий, що увійшов в історію, і йому навіть присвячена ціла стаття на Вікіпедії! Називається поема Desiderata.

Ідіть своїм шляхом спокійно серед галасу й метушні та пам’ятайте про мир, який може бути в тиші. Не зраджуючи собі, живіть, як тільки можливо, в хороших відносинах з кожною людиною. Говоріть м’яко й ясно свою правду та слухайте інших, навіть тих людей, які не витончені розумом й неосвічені; у них теж є своя історія.

Уникайте людей галасливих та агресивних; вони псують настрій. Не порівнюйте себе ні з ким: ви ризикуєте відчути себе нікчемним або стати марнославним. Завжди є хтось, хто більш великий або більш малий, ніж ви.

Радійте своїм планам так само, як ви радієте тому, що вже зробили. Цікавтеся завжди своїм ремеслом; яким би скромним воно не було – це коштовність в порівнянні з іншими речами, якими ви володієте. Будьте обачні у своїх справах, у світі повно обману. Але не будьте сліпі до чеснот; інші люди прагнуть до великих ідеалів, та всюди життя повне героїзму.

Будьте самим собою. Не грайте в дружбу. Не будьте цинічними в любові – в порівнянні з порожнечею й розчаруванням вона так само вічна, як трава.

З добрим серцем приймайте те, що радять вам роки, і з вдячністю прощайтеся з молодістю. Зміцнюйте свій дух на випадок раптового нещастя. Не мучте себе химерами. Чимало страхів народжуються від втоми та самотності.

Підкоряйтеся здоровій дисципліні, але будьте м’яким з собою. Ви – дитя світобудови не менше, ніж дерева та зірки: ви маєте право бути тут. І нехай це для вас очевидно чи ні, але світ йде так, як він й має йти. Будьте в мирі з Богом, як би ви Його не розуміли.

Чим би ви не займалися та про що б ви не мріяли, в галасливій суєті життя зберігайте мир у своїй душі. З усією підступністю, одноманітними працями й розбитими мріями світ все ж таки прекрасний. Будьте до нього уважні. Намагайтеся бути щасливими.

Існує легенда, пов’язана з цим віршем…

Автором тексту є Макс Ерманн (Max Ehrmann), поет й адвокат зі штату Індіана (США). Він жив з 1872 по 1945 рік. У своєму щоденнику Макс написав: «Я б хотів, якщо у мене це вийде, залишити після себе подарунок – невелике есе, перейняте духом шляхетності». Десь наприкінці 20-х років він якраз й створив «Напуття».

Близько 1959 року ректор церкви Св. Павла в Балтиморі додав цю поему в папку текстів для свого приходу. При цьому напис на папці свідчив: «Стара церква Св. Павла, 1962 р.» (У 1962 році вона була заснована).

Парафіяни церкви передавали цю папку один одному. У 1965 році один з гостей парафіянина побачив цей текст й зацікавився ним. Йому здалося, що «Напуття» є вітальною листівкою на Різдво. А так як текст лежав у папці «Стара церква Св. Павла, 1962 р.», гість вирішив що в цьому році в цій церкві текст і був знайдений.

Так народилась легенда.

Серед метушні та галасу йди з миром по життю своєму; і пам’ятай про те, що можна спокій в тиші знайти.

По можливості, без зайвих поступок, зберігай добрі стосунки з усіма.

Правду говори спокійно й ясно; та інших вислуховуй, так навіть дурням та немудрим є, що сказати.

Уникай крикунів та агресивно налаштованих людей; вони лише дратують дух твій.

Якщо станеш порівнювати себе з іншими, марність й гіркота можуть опанувати тобою, бо завжди знайдуться ті, хто буде або кращим, або гіршим за тебе.

Радій досягненням та планам своїм. Прагни до успіху, нехай навіть скромному; лише він один – твоє справжнє надбання в цьому мінливому світі.

Будь обережний в справах своїх, так як світ сповнений шахрайства. Але не дозволяй обману приховати від тебе чесноти: багато хто прагне до високих ідеалів, та всюди життя повне героїзму.

Будь самим собою. А особливо, не демонструй удавану прихильність. Також не будь цинічним, коли маєш справу з любов’ю, оскільки серед нудьги й розчарувань лише вона одна, подібно траві, відроджується знову і знову.

З вдячністю приймай плин часу й без жалю розлучайся з тим, що радувало тебе в молодості.

Розвивай силу духу, щоб була вона тобі захистом від ударів долі. Але не дозволяй темним думкам опанувати тобою. Втома й самотність породжують безліч страхів.

Не забувай про дисципліну, будь добрим до самого себе.

Ти, подібно до дерев й зірок, народжений Всесвітом. І у тебе є право бути тут. Усвідомлюєш ти чи ні, але Всесвіт розвивається так, як треба.

Тому живи в мирі з Богом, яким би ти його собі не уявляв. І чим би ти не займався, й які б не були твої прагнення, серед шуму та плутанини зберігай спокій в душі своїй. Незважаючи на фальш, тяжку працю та нездійснені мрії, наш світ все ж таки прекрасний.

Не сумуй. І намагайся бути щасливим.

Макс Ерманн. Desiderata. Переклад з англійської: І. Єфремов

You cannot copy content of this page