Масляна – стародавнє свято, що символізує проводи зими і очікування весни, пише 24 канал.
Увесь тиждень ділиться на два періоди:
Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа і Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя.
У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масляної має свою назву і призначення. У давнину дотримувалися всіх традицій, але сьогодні – більшість з них вже забулися.
Понеділок, 4 березня – перший день Масляної – “зустріч”. У цей день роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим голосніше сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.
Вівторок, 5 березня – “загравання”. У цей день прийнято заводити веселі ігри і пригощати за організоване веселощі млинцями.
Середа, 6 березня – “ласунка”. Всі господині цього дня готують різні смаколики у великій кількості і прикрашають ними багатий стіл, але млинці, звичайно, залишаються на першому місці.
Четвер, 7 березня – “розгуляй”. З цього дня Масляна розгортається на всю широчінь – гуляють з ранку до вечора, водять хороводи, співають пісні.
П’ятницю, 8 березня – “тещині вечори”. Величезна кількість звичаїв в цей день направлена на прискорення весіль і сприяння молоді в знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують в гості своїх тещ – пригощають їх млинцями.
Читайте також: Прикмети на 1 березня: що не можна робити в перший день весни
Субота, 9 березня – “посиденьки зовиці”. У цей день молода невістка запрошує своїх рідних до себе.
Неділя, 10 березня – “Прощена неділя”. У цей день прийнято просити вибачення у всіх близьких і скривджених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту.
Увечері в неділю Прощення поминали пoмepлих, ходили на клaдовище прощатися з своїми родичами. Залишки святкової їжі спалювали, посуд ретельно мили. Наприкінці свята урочисто спалювали опудало Масляної, а отриманий попіл розсипали по полях.
З 11 березня гуляння припиняються, оскільки в силу вступає Великий піст, який триватиме до 28 квітня – Великодня.
03/01/2019