fbpx
Історії з життя
– Матері не стало, коли Оксана закінчила третій клас. Залишилася удвох з батьком.

Їхній рейс затримали. Пасажири нервували. Оксана ж почувалася спокійно. Вона звикла до всього. І якихось зайвих півгодини очікування – дрібничка, порівняно з її життям.

Курт, Оксанин чоловік, як кожен німець, любить порядок. Із десяток разів дивився на годинника. І ось нарешті Оксана з Куртом зайняли свої місця. Вони летять із Франкфурта до Нью-Йорка. Курт отримав вигідний п’ятирічний контракт. Оксана жартома назвала його «виграшем на мільйон». Цим рейсом із літають чимало її співвітчизників. Літак набирав висоту. А Оксанині спогади летіли до рідної землі…

…Вона, звичайна дівчинка, вчилася у сільській школі. Матері не стало, коли Оксана закінчила третій клас. Залишилася удвох з батьком. Тато був колгоспним конюхом і розкидав міндобрива. Прикладався до пляшки. Коні знали дорогу додому й доставляли нетверезого Василя на рідне обійстя. Коли мама була жива, допомагала Василеві злізти з підводи. Він ніколи не бешкетував.

Заводив улюблену пісню «За туманом нічого не видно…» і, не доспівавши до кінця, засинав. Уранці запитував доньку про школу.

Вишпортував з кишень копійки «на морозиво», якого в школі ніколи не продавали, й поважно звертався до коней: «Пора до праці».

Після cмeртi матері Оксані обстригли довге розкішне волосся. Так і закінчила школу із зачіскою «під хлопчика». Не мала коли красу наводити. Свиня, корова, город, плита, батько. Скільки разів тата з підводи стягувала… Але не мала злості, шкодувала батька, бо добрим був. Ось сусід Петро ганяв своє сімейство довкола хати мало не щодня.

Оксана добре вчилася. Особливо їй подобалася німецька. Не прикладала великих зусиль, аби зрозуміти і полюбити цю мову. Після восьмирічки родина дівчину «пиляла» йти в ПТУ на маляра-штукатура.

– Василю, навіщо Оксані десятирічка? Професію в руках треба мати.

– Оксано, тобі треба те ПТУ? – запитав батько.

– Я хочу закінчити десять класів. А потім, може, в інститут вдасться…

– Якщо хочеш, так і буде. Не дозволю нікому керувати в моїй хаті! Не треба тобі ні колгоспу, ні маляра, ні штукатура. Мама тяжко працювала і… Ех!.. Вчися, доню. Колись згадаєш добрим словом батька.

Десятирічку закінчувала у сусідньому селі. Три кілометри пішки туди, три – назад. Змирилася з кавалком розбитої дороги. І причина була не лише в науці. Однокласник Ромко. Дівчата за ним у черзі стояли. Спортсмен, гарно вчився, грав, танцював. Був першим хлопцем у класі й на селі.

Ромко не помічав Оксаниного інтелекту. Швидше – її скромний одяг і дешевеньке взуття. Іронізував, бувало. «Вишивав» Ромко з донькою заможних батьків. З класу в клас її мало за вуха не перетягували. Зате, як одягалася Наталка! Які чобітки на високих підборах їй справляли! І перстеник золотий мала, і сережки… Оксана стояла за Ромковою увагою в кінці черги. Не достоялася.

У неї була улюблена вчителька німецької. Тендітна, схожа на порцелянову ляльку, Маргарита Борисівна. Вчителька також виділила Оксану з-поміж інших учнів. Знала, що учениця перечитала майже всю шкільну бібліотеку. Поцікавившись умовами Оксаниного життя, дивувалася: коли встигає?

Після школи Оксана вступила на німецьку філологію. На пари їздила з села – до обласного центру рукою подати. Перед закінченням інституту не стало й тата. Довелося з дипломом про вищу освіту йти на ринок – продавала взуття. Навчилася розхвалювати капці, які були того не варті. І відбиватися від зазіхань «хазяїна». Коли не було торгу, читала. Сусідки на ринку нарекли «професоркою». В одній з газет побачила оголошення: місцева радіокомпанія набирає журналістів. Вирішила спробувати. У школі писала вірші. Районка друкувала її поезію. а твори в класі були найкращими.

Мало не вискочило серце, коли переступила поріг установи. На конкурс зголосилося кілька людей. Оксана виявилася останньою в черзі. І наймолодшою. Постарший вусатий чоловік сказав:

– Дитинко, на твоєму місці я б не рипався. Тут професійні кадри потрібні. Я із журналістським досвідом, а ти?

«Професійний кадр» вакансії не отримав. Оксану ж прийняли на роботу. Переїхала в місто, винайняла помешкання. У селі залишилася стара хата і невеселі спогади. Родині було не до Оксани: товкли копійку, одружували дітей… Із однокласниками бачилася рідко. А подруг багато не мала. Й уникала. Бо коли випадково зустрічала когось на вулиці, завжди традиційно у неї запитували: чи вийшла заміж, або чи когось має? І чи отримала квартиру в місті? Не мала ні першого, ні другого.

Робила кар’єру. Її голос упізнавали і любили. Її передачі були цікаві. Якось під час людного мітингу, з якого Оксана робила репортаж, до неї звернувся вродливий міліціонер:

– Красуне, я не знав, що в тебе таке гарне волосся. Завжди була «під хлопчика».

Оксана не впізнала у міліціонерові свого колишнього однокласника – непримітного Миколу.

– Оксанко, Микола я, Колька! Забула?

Колька в школі непоказним був. А тепер красень який!

– Молодець, Оксанко! Однокашникам носа втерла!

Радіокомпанія, де працювала Оксана, невдовзі стала телерадіокомпанією. Тепер дівчина працювала на телебаченні. Її упізнавали завдяки чудовим сюжетам. У перукарні стилісти навіть брали для себе та для знайомих і сусідів автографи.

Минуло п’ятнадцять років після закінчення школи. Їй зателефонували, що організовують зустріч однокласників і хотіли б, щоб вона прийшла. А то тільки на екрані телевізора бачать. Оксана не хотіла чути традиційних запитань, тому сказала, що має термінове відрядження до Києва. Не могла ж зізнатися, що заміж не вийшла й досі тримає в душі образ хлопця зі школи. Правда, квартиру вже мала – взяла у кредит. Але заміжжя для села важливіше за власне помешкання.

Узимку до області приїхала німецька делегація. Перекладачку звалив грип. У владі згадали, як Оксана під час одного з інтерв’ю вільно «шпрехала» по-німецьки. Попросили допомогти. Серед делегатів був Курт. Після офіційної частини зустрічі сказав, що Оксанина німецька чудова.

– Я – не перекладач. Я – журналіст, – відповіла.

– О! – мовив гість і, ніяковіючи, простягнув свою візитівку.

Курт був неодружений. Тому не лише Оксанина гарна німецька мова запала йому в душу.

…Листування, інтернет-чати, пакуночки-подаруночки, кілька приїздів Курта до України. Заміжжя…

…Збиралася в Німеччину. Перед дорогою зустрілася з родиною. Два основних пункти викогала: є квартира і чоловік. Незручні питання в минулому. Родина змінила ставлення до Оксани. Була бідною – нікому не потрібною. Як за німця заміж вийшла – заповажали.

…У чужій країні нерідко відчувала ностальгію, хоча Курт – чудовий чоловік. Розумів: Оксана повинна їздити в Україну. Найперше поспішала на мамину і татову мoгилу. Дякувала батькові, що не відіслав вчитися в ПТУ.

І ось Курт отримав контракт на роботу в Америку. Перед від’їздом поїхали в Україну. Тим паче, двоюрідна сестра запрошувала на весілля доньки.

Оксана з Куртом приїхали влітку. Виповнилося двадцять років після закінчення школи. Клас знову збирався на зустріч випускників. Запросили прийти разом із чоловіком. Спершу подумала: чого піду? А потім вирішила: а чому б не піти? В її житті сталося стільки гарних змін. Та й побачити однокласників хотілося.

На зустрічі кожен розповідав про своє життя. Ось і настала Ромкова черга. Разом з ним до мікрофона підійшла огрядна пані.

– Моя дружина. Працює в торгівлі, – представив свою половинку.

Ромків язик уже добряче заплітався.

– І коли набратися встиг? – почула Оксана чийсь шепіт. – А такий гарний і розумний був! Невдало одружився. Кажуть, підгулює. І до пляшки заглядає.

Згодом ведуча запросила до мікрофона Оксану. Елегантна, з довгим розкішним волоссям, вона йшла через зал. Поруч Курт. Всі почали аплодувати. А хтось здивовано вигукнув:

– Невже це наша Оксана?!

Представила чоловіка. Розповіла про себе. Їй знову аплодували. Цього разу вона була зіркою.

Стареньку Маргариту Борисівну привели попід руки. Ноги не слухалися. Коли до неї підійшли Оксана з Куртом, в очах вчительки і учениці з’явилися сльози. – Я рада за тебе, Оксанко, – сказала Маргарита Борисівна. – Знаю, тяжко було. Але тепер маєш все, чого заслужила в долі.

– А я вдячна вам за все, – відповіла. – Тепер англійську треба вчити.

– Оксанко, хіба це для тебе проблема?

Маргарита Борисівна радо спілкувалася з Куртом. Аж помолоділа старенька вчителька. А Оксана з однокласниками співала, танцювала, жартувала. Ромко добряче набрався. Сплітав казна що. Розмахував руками. «Як по-дурному він виглядає, – відзначила про себе Оксана. – І це той самий Ромко?!»

Закінчилася забава. Оксана з Куртом пішли ловити таксі. Вона розуміла: нарешті взяла реванш. Але радості й тріумфу чомусь не було. «Чому?» – питала сама у себе і не знаходила відповіді. А ще шкодувала, що мама й тато не могли бачити її тепер, коли подолано до щастя складну дорогу – від дівчиська із зачіскою «під хлопчика» – до поважної та заможної фрау…

…Стюардеса перервала спогади, запитавши Оксану, що вона буде пити. Курт замовив її улюблене вино. За бортом залишилася Європа. «Як добре, Ромку, що я до тебе в черзі не достоялася», – мовила подумки Оксана.

автор: Ольга Чорна

Читайте також: З якої сторони повинна спати дружина, і чому саме так

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

facebook