Неподалік Івано-Франківська, в селищі Хом’яківка, достигають прикарпатські перці, кукурудза, капуста і навіть кавуни.Ціна – 25 грн за кілограм. Не відмовляють нікому, пише місцеве видання Репортер.
Фермерське господарство “Асканія ІФ”, на чолі з його засновником Романом Буртиком, уже сьомий рік доводить, що і на Прикарпатті можна виростити якісну та смачну городину.
Відшукати господарство досить легко. З траси на Хом’яківку видніються банери із написом «Прикарпатські кавуни. Свіжі з поля».
Своє фермерське господарство «Асканія ІФ» пан Роман заснував 10 років тому. Вирощували тут усе – від картоплі, буряка і моркви, до кавунів.
“Коли збирають кавун, дивляться на тоненький закручений вусик, якщо той сухий, то кавун достиглий. Після обривання кавуна залишається хвостик – саме його бачить покупець. Хвостик має бути зеленим, тоді кавун точно свіжий. А сухий хвостик – кавун зірваний давно”, – пояснює фермер.
Як зазначає видання, підприємство було першим на Прикарпатті та й взагалі на заході Україні, хто ще сім років тому почав вирощувати кавуни. З сортами експериментують, аби вибрати, який буде у пріоритеті наступного року. Цьогоріч, наприклад, посадили п’ять різних сортів.
На рік два кавуни біля хати може виростити кожен. Але такої якості й в такій кількості, щоб супермаркети забезпечувати, – мало хто. Ті, хто зараз пробує, йшли нашими шляхами, – каже Буртик. – Я доводжу всім, що вирощувати кавун на Прикарпатті у промислових масштабах – реально. Ми експериментуємо з різними сортами, методами вирощування – під плівкою, на крапельному поливі, на дощуванні, з внесенням добрив, без добрив, з різними добривами. Щороку маємо багато експериментів, з яких потім робимо висновки на наступний рік. Так вдосконалюється технологія вирощування.
Скаржиться фермер на шкоду, яку завдають тварини.
“Зайці їдять кавуни, а ворони – капусту. Ворона видзьобує в молоденькій капусті середину. А зайці – нагризають зелену шкірку, і кавун вже не має товарного вигляду. Я їм готовий посадити окремо кавуни, але ж заєць йде і псує, що хоче. За ніч може надгризти більше, ніж вся його заяча сім‘я коштує. При чому вибирають найбільші та найбільш стиглі кавуни”, – розповідає фермер.
“Чому наш кавун є кращим за херсонський? Ми використовуємо ті сорти, в яких генетично закладено високий вміст цукрів. Ці сорти є солодкими, але – не транспортабельними, тому їх Херсон не вирощує. Сюди з Херсону вони не доїдуть – потріскаються в дорозі. А тут ми їх можемо виростити та продати Крім того, шкірка в кавуна, вирощеного на Прикарпатті, тонша. Тож і продається він переважно на Прикарпатті. Але бувало, що у Хом’яківці завантажувалася фура й на Львів. Втім, головні споживачі – Франківськ, Коломия, Калуш, Долина, – говорить Роман Буртик.
“Я впевнений в його якості. Але клієнт, який купує, не завжди впевнений. Думаю, треба ще два-три сезони, аби всі звикли, що в нас тут є добрі кавуни. Все одно розголос працює, люди до нас приїжджають, пробують і розповідають про продукцію”, – підсумовує пан Роман.
Фото: report.if.ua.
08/31/2022