Ціна бензину б’є рекорди падіння через санкції, але вартість на заправках поки не відчутна – Комерсант

Російські компанії, обмежені у можливостях експорту нафти та нафтопродуктів через санкції, просто змушені підтримувати завантаження НПЗ, інакше доведеться знижувати видобуток.

Біржова вартість палива на росії у травні 2022 року обвалилася. Ціна бензину досягла мінімальних значень цього сезону з 2016 року – пише російське видання «Комерсант».

В результаті з початку року АІ-92 “скинув” майже 30%, а ціна на біржі становить 37 тисяч руб. за тонну. Такого різкого зниження не було навіть під час пандемії. Разом із вартістю АІ-92 падає і ціна 95-го. Буквально за день вона впала на 1%, до 41,3 тисяч рублів за тонну.

Зазначається, що показники аномальні особливо тому, що на травень і початок червня на російському паливному ринку, як правило, найбільше зростання оптових цін. Це пов’язано із зростанням попиту перед початком сезону відпусток. Для НПЗ це період ремонту, відповідно, зниження випуску палива.

Для порівняння: під час пандемії, навесні 2020-го, у березні та квітні вартість оптових цін на паливо різко впала, а у травні вже перевищувала 40 тисяч рублів за тонну. На той момент нафта коштувала 25 доларів за барель, а курс карбованця перевищував 70 рублів за долар.

Як зазначає “Комерсант”, умови, що склалися на ринку в даний момент, унікальні. Якщо раніше під час падіння попиту на паливо всередині країни компанії могли знизити переробку і наростити експорт сирої нафти, то зараз вони стикаються з більш важким вибором. Їм належить або підвищувати завантаження НПЗ, що обов’язково позначиться на маржинальності, або зазнавати прямих збитків, зупинивши частину видобутку.

Ще одним фактором у нинішніх умовах стає зміцнення рубля. Воно також знижує привабливість експорту та стимулює постачання більше палива на внутрішній ринок, а це вимагає зниження ціни.

Слідом за зменшенням оптових цін на бензин зменшується і вартість на заправках. Щоправда, не так швидко. З посиланням на експертів видання зазначає, що боротьба за споживача в кінцевому підсумку може змусити АЗС все ж таки покращити умови продажу. За даними Російського паливного союзу, у травні продаж палива на заправках впав на 15–20 % порівняно з 2021 роком.

Фото: pixabay.

05/24/2022

You cannot copy content of this page