fbpx

21 листопада – Собор святого архістратига Михаїла,: що можна і що не слід робити в цей день

Щорічно 21 листопада віряни відзначають День Святого Михайла або ж Собор святого архистратига Михаїла та всіх Небесних Сил., пише “Всвіті”.

Ми розповімо про походження такої назви, значення свята для українців, цікаві звичаї та прикмети.

Називається свято собором — тому що церква вшановує собор усіх вищих сил із архангелом Михаїлом, а також собор людей на землі, які ці сили прославляють.

В Україні ще за часів Київської Русі шанували Святого Михайла — він був покровителем князів, котрі зображали архангела на гербах Києва. Традицію вшанування згодом перейняли і козаки в часи гетьманщини. Вони вважали Святого Михайла уособленням справедливості, перемоги добра над злом, боротьби за правду.

Безліч легенд є про те, як архангел боровся із злими силами, допомагав у боротьбі іншим та встановлював справедливість.

Існує дуже поширений переказ про чoрта, який намагався сховатися від архістратига Михаїла. Щоб урятувати, чoрт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архістратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він yб’є та дасть їй царство небесне, а чoртові все одно — непереливки! Так чoрт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грiм не yб’є.

А за одною старою легендою, одного разу звичайний мисливець випадково вбuв у лісі чoрта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом pушницями. Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися pушницями назад, то мусить прийти на те саме місце.

І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки кожного разу, як він із цієї pушниці стрiляв, такий грiм над землею лунав, що люди лякалися. От і власник рушниці нарешті вирішив позбутися магiчного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся pушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька pушниця тепер теж набула чарівних властивостей! І мисливська удача не покидала вже його довіку.

Що заборонено робити 21 листопада? 

Категорично забороняється виконувати хатню роботу — це велике свято, а значить проводити його у буденних справах гріх. Проте, ця заборона не стосується приготування їжі до святкової вечері.

Не можна у цей день братися за важку роботу. Правда, є й винятки. Наприклад, якщо людина працює не по своїй волі або важка робота потрібна, щоб зробити добру справу.

І звісно ж не слід обманювати та чинити шкоду — особливо у цей день. Адже архангел Михайло — це борець за правду і добро, а значить це неповага до нього.

Що слід зробити натомість?

Найголовніше в цей день – не відмовляти в допомозі нужденним.

Згадати в цей день про те, кому б придалася допомога, хто потребує підтримки і добрих слів.

На Михайлів день потрібно сходити до церкви, поставити свічку і відслужити молебень.

Якщо немає на це часу, варто прочитати невелику молитву Архангелу Михаїлу, щиро подякувати і, якщо потрібно, звернутися за допомогою.

Провести спокійний день у родинному колі.

Читайте також: Притча. Диво любові Михайлика до новонаpoдженої сестрички, яку він так чекав!

Українські традиції до Дня Михайла

Існує повір’я, що 21 листопада випадає перший густий сніг, тому що Михайло приїхав на своєму білому коні.

Проводжали цей день пишним застіллям, із м’ясними стравами та різними смаколиками. Адже вже через тиждень починався передріздвяний піст — Пилипівка.

До столу, окрім м’яса, подавали трав’яний чай, холодець та пироги. У один із пирогів клали монетку — як попадеться вона неодруженій дівчині, то вже в наступному році матиме чоловіка. А як одруженій, то слід чекати на поповнення в родині. Юнакам монетка пророкувала удачу, а чоловікам — достаток. Дітей в цей день частували різноманітними солодощами, аби вони були щасливими і здоровими.

Та й про домовика не забували — ставили йому на покутті тарілочку каші з маслом і пиріг, яким частували гостей.

А дівчата, котрим монетки в пирозі не попались — руки не опускали. Існував ритуал: спечений власноруч пиріг принести до ікони Святого Михаїла та попросити у нього щасливого майбутнього в особистому житті.

Українські прикмети на 21 листопада:

  • Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
  • Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода буде до 19 грудня (Св. Миколая)
  • Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.
  • Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
  • Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
  • Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколи.
  • На Михайла вітер з полудня – буде тепло до середини грудня.
  • Якщо на Михайла небо похмуре, а на гілках іній – буде хороший врожай.
  • Від Михайла зима починає кувати морози.
  • Як Михайло закує, то Микола не розкує.

Джерело.

You cannot copy content of this page