fbpx
Культура
8 січня Собор Пресвятої Богородиці: чому не можна виносити сміття з хати, і кого в цей день частують смачною їжею

8 січня  важливе свято – Собор Пресвятої Богородиці.

Собором цей день називається тому, що на відміну від окремих свят на честь Пресвятої Богородиці (наприклад, Її Зaчаття, Різдво, Благовіщення та ін.) В даний день відбувається загальне (соборне) святкування і інших осіб, близьких Пресвятій Діві Марії і Господу Ісусу Христу.

Свято Собору Пресвятої Богородиці має давнє походження, його встановлення належить до ранніх часів Християнської Церкви. Уже в 4 столітті Єпіфаній Кіпрський, а також святий Амвросій Медіоланський і блаженний Августин в своїх повчаннях на свято Різдва Христового з’єднували хвалу наpодженій Боголюдині з хвалою Діві, що його наpодила. Офіційну вказівку на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового можна знайти в 79 правилі VI Вселенського Собору, що відбувся в 680-681 роках..

Собор Пресвятої Богородиці: Традиції свята

Вважалося, що це свято для жіноцтва важливіше, ніж Різдво, оскільки пов’язане з Матір’ю Божою.

В народі вірили, якщо вагiтна жінка чи її чоловік, навіть через крайню необхідність, працюватиме в цей день, то у неї наpoдиться дитина з вадами — шестипала, безпала, або ж зі зрослими пальцями.

В цей день починали колядувати й жіночі ватаги. На Богородицю відвідують бабів, які приймали в них pоди, пригощаючи вечерею, а також справляють обіди та панахиди по помepлих начебто вночі всі нeбіжчики сходяться до храму і їм правлять молитви священики, що також помepли).

Читайте також:  Вчився навіть по ночах і виріс без батька: Мама Митрополита Епіфанія розповіла про його важкий шлях до Бога(відео)

У деяких місцевостях на Галичині до сходу сонця запалювали на подвір’ї дідуха, перестрибували через вогонь і перегоняли домашніх тварин, оскільки вночі “мають гуляти відьми”.

Також 8 січня жінки беруть ложку, ходять в гості і їдять кашу, яку господарі будинку (як правило, родичі та друзі) спеціально готують для такого випадку. У свято часто грають на музичних інструментах, розважаються і веселяться.

8 січня моляться Святому пророку Давиду, який відомий як покровитель музикантів. Також він допомагає справлятися з гнівом і викорінювати в собі зайву злість. Крім того, раніше на Русі вважали, що Давид, граючи на гуслях, своїм співом захищає людину від розбійників і диких звірів, які можуть зустрітися йому на шляху.

8 січня відзначається Собор Пресвятої Богородиці. Вважається, що в цей день загадкові Святки вступають у свої права. У багатьох будинках тривають святкові посиденьки. Пильна увага – на прикмети і традиції!

Народні прикмети на 8 січня

Якщо в цей день буде завірюха і мороз, значить, літо буде холодним.

Якщо людина народилася 8 січня, значить, він буде хорошим майстром. Йому рекомендується носити алмаз в якості талісмана.

Повитухам 8 січня належить дарувати матерію і рушники – «на легку дорогу» прийнятими ними дітьми. Крім того, повитухам приносять частування, що обіцяє дарувальникам щастя, а жінкам – легкі пoлoги.

Маленьку дитину в цей день піднімали вище власної голови, щоб вона росла високою, міцною, красивою і здоровою.

Колядників, які прийшли в будинок, потрібно обов’язково впустити і пригостити смачною їжею, що принесе господарям будинку щастя і благополуччя, мир і спокій у родині.

Якщо за вікном сніг і мороз – прикмета до того, що літо буде непогожим і холодним.

Якщо вранці сонячно і ясно – чекай хороший урожай проса

Якщо 8 січня пригоріла каша – бути снігопадам.

Зграї ворон літають над головою – буде хуртовина.

Якщо щебечуть синиці – чекай нічних заморозків.

Якщо з будинку в день 8 січня винести розбитий посуд або інший непотріб – в сім’ю прийде нещастя.

Якщо в печі горить біле, а не червоне полум’я, скоро потеплішає.

Якщо почув спів зяблика – скоро буде відлига.

Сніг 8 січня прилипає до долонь – чекай тепла.

Північний вітер принесе з собою холод і холоднечу.

Якщо після заходу 8 січня небо забарвлюється в червоний колір – чекай лютих морозів.

8 січня ворожіння на врожай і шлюб – найправдивіші.

За матеріалами.

Опубліковано 8 січня 2019 року

facebook