fbpx
Світ
Економлять, і ще як: українка розповіла, як заощаджують на комунальних у Британії

Комунальні послуги у Великобританії забирають з бюджету сім’ї близько 245 фунтів в місяць, це 9 680 грн. Для порівняння: мінімальна зарплата з урахуванням податків там близько 928 фунтів (36,7 тис. грн).

Про це розповідає українка Марина, яка три роки мешкає у британському місті Лідс, пише Gazeta.ua.

“Люди тут економлять, і ще як. Наприклад, послуги з постачання газу і електрики надають різні провайдери. Тарифи у всіх різні, і маса різних схем, за якими можна платити. Можна обрати той, який підходить найбільше. Ми, наприклад, платимо фіксовану суму кожен місяць взимку і влітку – близько 3160 грн. Це оплата за газ, який ми використовуємо для приготування їжі і обігріву будинку, і електроенергія”.

“Розмір фіксованої суми залежить від того, скільки використав. Ми, наприклад, коли тільки приїхали сюди, платили близько 4350 грн. Тому що зовсім не були навчені економити. Не вимикали зайве світло, і наш будинок світився, як новорічна ялинка”.

В Англії багато державних програм по утепленню будинків, встановленню сонячних батарей.

“Навіть в передачах по телевізору показують, як можна скоротити витрати на електрику, на воду і в цілому на життя. Знімальна група приходить в будинок до звичайних людей, розпитує, як вони витрачають гроші на комуналку і взагалі на життя, а потім розповідають, як і на чому можна економити.

Самі провайдери теж стимулюють економити. Наприклад, пропонують безкоштовно встановити так званий “smart meter” – розумний лічильник, схожий на великий мобільний телефон, який показує в грошах, скільки ти спалив світла і газу. А ще він показує графічно, скільки в даний момент ти використовуєш світла або газу. Горить газ – на приладі світяться блакитні стовпчики, електрика – зелені, а коли споживання газу і світла зашкалює, загоряються червоні стовпчики. Як сигнал: мовляв, йди і вимкни світло. Завдяки цьому приладу, який нам встановив безкоштовно провайдер, ми стали платити на 30 фунтів на місяць менше (на 1485 грн). А це тут дуже суттєві гроші”.

Читайте також: Із середньою зарплатою у €2147 на місяць: українка розповіла, скільки витрачає на комунальні у Франції

За словами українки, багато англійців не опалюють весь будинок, а включають обігрівач в тій кімнаті, де знаходяться. Опалення вмикають ненадовго вранці і ввечері, перед сном.

“Ми так сильно не економимо. У нас двоповерховий будинок площею 85 кв. м. Виставляємо нашу систему опалення на 18 градусів, і вона автоматично підтримує таку температуру цілодобово. У найхолодніші дні і коли я багато готую, печу, в день нагоряє до 5 фунтів (близько 200 грн)”.

За воду Марина платить 55 фунтів на місяць (2170 грн).

“Якщо був лічильник, напевно, виходило б менше, але лічильника у нас немає. Є ще так званий “council tax”, куди входить плата за вивезення сміття, прибирання вулиці і купа різних послуг, які надає місцева мерія. Розмір цього такса залежить від району, в якому ти живеш, і від кількості членів сім’ї. Ми платимо 110 фунтів в місяць. На півдні тариф дорожче, наші знайомі, наприклад, платять 250 фунтів за “міський тариф”. Але у них і рівень життя вищий”.

Опубліковано 13 січня 2019 року