fbpx
Культура
Сьогодні святкуємо Тетянин день: що можна і не можна робити

Тетянин день, який традиційно відзначається 25 січня, вшановує пам’ять великомyчениці Тетяни, яка віддала своє життя за віру, пише УНІАН.

Щорічно Тетянин день в Україні святкують 25 січня, також у цей день прийнято святкувати день студента, адже Тетяна в свій час була покровителькою студентства.

День Тетяни 2019: історія свята

За переказами, язичники піддавали юну римську християнку Тетяну стpaшним тоpтуpам, але на ранок її pани гоїлися. Язичники били дівчину залізними палицями, кинули на арену до гoлодного лева, який не розіpвав її, а покірно лизав ноги, намагалися спaлити, але на тiлі Тетяни не залишалося ніяких слідів тоpтур.

Після цього було ухвалено рішення вбuтu її з допомогою усiкновення мeчем. День cмеpті мyчениці 25 січня (12 січня за старим стилем) став Тетяниним днем. Мощі (десниця) святої Тетяни перебувають у Свято-Успенському Псково-Печерському монастирі. Свята Тетяна – покровителька студентів і заступниця всіх дівчат на ім’я Таня. Вона допомагає в навчанні. У неї просять ясного розуму і доброї пам’яті.

25 січня – Тетянин день: традиції свята

У цей день прийнято ставити свічки у церкві за успіхи у навчанні. Дівчата в цей день майстрували невеликі волоті з ганчірок і пір’я. Вважалося, що якщо поставити таке мітелко в “бабин кут” будинку вподобаного хлопця, хлопець точно на ній одружується, а шлюб буде довгим і щасливим.

Студенти ж традиційно влаштовували в цей день галасливі гуляння. Свята Тетяна є заступницею і покровителькою всіх Тетян. 25 січня всі Тетяни відзначають свої іменини. В церквах проходять богослужіння на честь мyчениці Тетяни, ставлять свічки за успіхи у навчанні.

Цей день – чудова нагода привітати всіх Тетян і проявити знаки уваги. За традицією, господині у цей день печуть хліб і пряники у формі сонечка – це робить весну трохи ближче, а сонечко за вікном – яскравіше і тепліше. Кожен член сім’ї повинен обов’язково спробувати шматочок такого “сонечка”.

Прикмети на Тетянин день 2019

Щодо випічки хліба також існує прикмета, якщо хліб добре підніметься, то у господарів буде успішний і щасливий рік. На Тетянин день потрібно приготувати смачний обід і нагодувати всіх членів сім’ї, навіть тих, кого немає поруч, потрібно залишити для них тарілку з їжею на столі.

Читайте також: 25 січня День святої Тетяни: як слід провести цей день, молитва до великомyчениці

В цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.

На Тетянин день потрібно знайти найвище місце в окрузі і загадати бажання, дивлячись на сонечко, якщо воно буде щире і від усього серця, то обов’язково здійсниться.

У наших предків в цей день існувала дуже цікава традиція, незважаючи на те, що прибирання в цей день під забороною, прийнято було вибивати і чистити доріжки. Їх потім виставляли біля двору і по килимку хлопець міг побачити, яка з дівчини буде господиня і дружина.

За традицією, дівчата, які обрали собі нареченого, майстрували невеликі кісточки з пір’я та клаптиків тканини і непомітно підкладали в будинок потенційного нареченого. Вважалося, що якщо вдалося провернути все це непомітно, то хлопець, напевно, стане її чоловіком і сімейне життя складеться дуже щасливо.

На Тетянин день не можна сваритися і лаятися, особливо з близькими людьми, потрібно постаратися провести день в спокої і доброзичливому настрої.

В цей день не можна прибирати, прати, займатися фізичною працею або ремеслом. Але напередодні свята потрібно обов’язково привести будинок в порядок, так як безлад у свято може накликати на вас неприємності і проблеми.

Не можна відмовляти в цей день допомоги тим, хто просить. Наші предки вважали, що відмовивши або проігнорувавши прохання, ви самі можете потрапити в біду.

У народі вважають, що дівчинка, яка народилася 25 січня буде відмінною господинею і дружиною. Якщо на Тетяну морозний і сонячний день – буде добрий урожайний рік. Якщо в цей день іде сніг – літо буде дощове і прохолодне.

Привітання з Днем ангела Тетяни

Як пісня дзвінко ллється,
Хай гарно так живеться,
Хай доля посміхається,
Здоров’я додається,

Хай буде свято на душі,
А серце щастям багатіє,
Хай водограй вирує почуттів,
Збуваються всі мрії!

***

Наша Таня вже не плаче,
А сьогодні вона скаче.
Це тому що свято в Тані
Будем всі гулять у бані.

Вас, Тетяни, ми вітаєм,
Щастя і добра бажаєм.
Сміху, радості весь рік,
Без турбот прожить свій вік.

***

Немає у світі такої людини,
Щоб очі блистіли як гарні перлини.
Так стародавні греки ще вважали
Й Тетяну обраною звали.

Тетяно, рідна,
Ти маленька фея.
Ти диво з див –
Чарівна орхідея.

Бажаємо тобі добра,
За тебе вип’ємо винa.

***

Привіт! Й відразу я вітаю!
У Тетянин день тобі бажаю
Сміху, щастя і добра,
Щоб здоровою була.

Хочу удачі побажати,
Свою любов оберігати,
Щоб щастя в серці поселилось,
І все хороше враз здійснилось.

***

Ти не Даша, не Світлана,
І не Маша, не Оксана,
Не Галина, не Сусанна.
Ти найкраща – ти Тетяна!

Я з Днем Ангела вітаю,
Море радості бажаю,
Все, що мрієш, щоб збувалося,
Все, що робиш, щоб вдавалося!

Опубліковано 24 січня 2019 року.

facebook