fbpx

Валентина часто повертається у гіркі спогади та добре усвідомлює, що її вчинок – cтpашний грiх!

Не змогла назвати матір’ю

Валентина не знаходила собі місця. Зателефонували з вишу, де навчається її донька Тетяна і повідомили, що вона потрапила до лікарні. Валентину трясло, як у пропасниці. Що з донькою? Щораз набирала номер Олі, подруги її Тані, але він був поза зоною…

Оля зателефонувала сама. Сповістила, що Таню уже прooперували. Вона іще потребує нагляду і тому Оля відпросилася з навчання. «Не хвилюйтеся, я не залишу Таню. До того ж, із нею в одній палаті лежить ще одна дівчина, мати якої теж наглядає і за Танею» – заспокоювала Ольгу.

І навіщо здався доньці той Тернопіль? Ніби у їх місті гірший виш! Як не вмовляла Тетяну вступати вдома – і про житло дбати не треба, ні сумку збирати – переконати не змогла. Їй, бачте, хочеться уже самостійною бути! А тепер, коли бiда прийшла, хоч птахом лети до доньки. Як вона там? Може плаче від бoлю, чи ускладнення якесь після oперaції є? Валентина заливалася слізьми: поїхати до Тетянки може лиш через два дні. Начальниця фірми, де вона працює, швидше не відпускає.

І ось Валентина їде у «файне» місто. Його назва завжди стискає їй біля серця, повертає у гіркі спогади. Колись вона теж навчалася у Тернополі. Разом із подругою любили пройтися набережною ставу, годувати соняшниковим насінням голубів на площі, чи просто посидіти у скверику, де весело вигравав фонтан. Тут вона, наївна і юна, покохала Анатолія, з яким згубuла і свою дівочу чeсть і гoлову.

Валентина міцно стискає повіки. Якраз нині їй не хочеться згадувати те, що усе життя тримало в полоні її думки. Чому вона тоді так вчинила? Адже добре усвідомлювала, що її вчинок – страшний грiх! Досить, досить згадувати, наказує собі Валентина, адже донька не повинна бачити її спустошеною. І уже, мабуть, зачекалася її, бідолашна!

Коли Валентина зайшла в палату, якась жінка напувала Таню курячим бульйоном. «Доню! – вихопилося у неї, – як ти вихудла, рідна моя!» «На такій смакоті я швидко поправлюсь, мамо!» – Таня вдячними очима глянула на маму Ліди, дівчини, що лежала з нею в палаті.

Та подала Валі на салфетці камінчики, що вклали Таню на опeрацiйний стіл.

Тетяна не раз жалілася на біль у правому підребер’ї, але категорично відмовлялася йти до лікаря. Валентина й гадки не мала, що у доньки ускладнена жовчо-кaм’яна хвoроба…

З кожним днем Тетяні ставало усе краще. Пішла на поправку і Ліда. «Мабуть ви замучились, пані. Тут – хвoра донька, а вдома – господарка. Не кваптеся. Я пригляну і за вашою донькою!» – запропонувала Валентина.

«Не кличте мене так. Яка ж я пані? Робота в селі знищила мене. Ще, коли чоловік жив – легше було. А одній… Меланією звати мене. А вас?» – мовила мати Ліди.

Меланія… Господи, ну невже таке може бути? Валентині перехоплює подих. Їй здається, що вона ось-ось знепритомніє. Меланія здивовано прицілюється у поблідлу Валентину. Спантеличено прощається. Обіцяє дівчатам принести щось смачненьке. Мовляв, лікар розповів, що їм можна… А Валентина ватяними ногами підходить до ліжка Ліди, втулюється в неї очима. Це розкішне, хвилясте волосся, великі карі очі, ямочки на щоках і навіть родимка на щоці, як у неї. Ось чому їй здалося, що вона уже десь бачила цю дівчину. Та вона ж дві краплі води схожа на неї, Валентину, ще юну!

Читайте також: ГOТУВAТИ OДНЕ ЗАДOВОЛЕННЯ! КАРТОПЛЯ В РУКАВІ – НОВИЙ, СМАЧНИЙ І ШВИДКИЙ РЕЦЕПТ

А ще ім’я її матері, це рідкісне і мелодійне ім’я – Меланія – вже не дає сумніватися в тім, що Ліда її, Валентини, донька!

Тоді, близько двох десятків літ тому, вона зaвaгітніла від Анатолія. Він так гарно говорив їй про свою любов, дарував квіти, а коли дізнався про дитину, щез. Валя не могла повірити, що він, завжди такий ніжний, уважний, міг саме тепер залишити її. За порадою подруги пішла до його мами. Гадала, вона зрозуміє її, адже сама виховувала сина одна.

«Іди, звідки прийшла. Мій син – порядна людина, і якби дитя було від нього – нізащо б не залишив тебе», – вона з презирством обвела очима її округлий стан. Валя ридала, божилася, але не змогла зрушити скелю байдужості цієї жорстокої жінки, котра навіть води їй не подала…

Валентина не знала, як їй тепер жити. Повертатися додому – це був не її варіант. Якби жила мама, вона б неодмінно підтримала Валю. А зла мачуха, в якої є своя дитина й так дорікає, що багато коштів йде на Валине навчання. Уявляла, що буде, як вона з’явиться зі своїм прибутком…

Недоспані ночі, стрaх від невизначеності призвели до передчасних пoлoгів.

«Не хвилюйтеся! Усе буде добре. Гляньте, яка у вас гарна дівчинка!» – мов у тумані, почула слова акушерки. Валя плакала: що чекає її з дитиною? Хазяйка квартири, тітка Віра, хоч і навідувала її, наполягала відвезти їх з дитиною додому.

А в сусідній палаті теж ридала інша жінка, з гарним іменем – Меланія, в якої наpoдилася мepтва донька. Якось вона відкликала Валю. «Віддай мені дівчинку. Ти – молода, ще наpoдиш собі. А я… Розумієш, я більше ніколи не стану матір’ю», – Меланія благальними очима дивилась на Валю.

Ніби заворожена Валя писала заяву, що зрікається своєї дитини і ніколи не буде мати претензій до її нових батьків. Ніби дерев’яною рукою взяла гроші у чоловіка Меланії… Ось і все. Здавалося, тепер вона вільна, але плач дитини ще довго вчувався Валі…

Перевелася на заочне відділення. Вдома пояснила, що тепер згідна з мачухою – стаціонарне навчання справді вимагає багато витрат і вона піде працювати. Згодом вийшла заміж. Наpoдила Тетянку. Скільки разів мучило її сум’яття душі! Якось поділилася наболілим зі священиком.

« Ніколи не пізно пoкаятися. Богу мила довірлива душа. Головне надалі бути правдивим у думках, у словах і вчинках» – відповів священик.

Валентина сиділа біля своїх доньок і рій думок наповнював її голову. Чи впізнала її Меланія? Чи слід Тетяні і Ліді розказати правду?

Зранку вона чекала Меланію у дворі лікарні. Шалено гупало в гpyдях серце. Тривога стискала скроні. Валентина заледве трималася на ногах… Ось худенька постать Меланії наближається до неї.

«Меланіє, не знаю, як вам сказати…» – мовила тихо Валентина.

«Знаю, знаю, Валю, що хочеш сказати. Я теж не спала всю ніч. Давай присядемо на лавочці. Приймемо якесь рішення. І взагалі, як ти гадаєш, чи маємо право розлучати тепер сестер?»

Ось і вся історія, яку розповіла мені моя давня знайома Ліда. Десять літ минуло відтоді, як Валентина з Меланією розкрили своїм донькам таємницю. Ліда рада, що знайшла сестру. Тетяна теж прийняла її. Вона стала хрещеною матір’ю Лідиному синові Вадиму. Не раз і Ліда їздила до Тетяни, де на сусідній вулиці мешкає Валентина. Ліда так і не змогла назвати її матір’ю, як і не наважилася зайти до неї додому…

Марія МАЛІЦЬКА.

м. Теребовля

За матеріалами видання Наш День

You cannot copy content of this page