fbpx
Культура
12 лютого Собор Трьох Святителів: історія свята, що категорично не можна робити у цей день

12 лютого церква вшановує Трьох Святителів Вселенської Церкви: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого.

Празник Трьох Святителів Вселенської Церкви — Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого – належить до найшанованіших свят.

Згідно із Святим Переданням, поштовхом до встановлення цього празника була велика суперечка у другій половині XI ст., у час правління Візантійського імператора Олексія I Комніна про те, хто з цих трьох Святителів є більш цінний для Церкви.

Одні вище ставили святого Василія Великого, другі – святого Григорія Богослова, а ще інші – святого Іоанна Золотоустого. Через це між багатьма виник розбрат: одні називалися — василіанами, другі — григоріанами, а треті — іоанніами.

Тоді три святителі уві сні з’явились єпископові міста Евхаїти Іванові й переказали йому такі слова:

“Ми – одне в Бога. Тож немає між нами ні більшого, ні меншого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і поклади край суперечці вірних, бо як за життя, так і після cмeрті нашим намаганням всі сторони світу приводити до миру і єдності”.

Тоді єпископ запровадив празник Трьох Святителів, звеличивши їхню пам’ять у тропарях, канонах і церковних піснях.

Наводячи як приклад їхню велич, заслуги та значення для Бога, Церква закликає вірних до належної прослави Трьох Святителів:

Молитва:

«Любителі празника, — співаємо на литії, — зійшовшись, славімо пісенними похвалами Христових Святителів, Отців славу, колони віри і вірних учителів і хоронителів, кажучи: Радуйся, церковне світло, Василію премудрий, і стовпе непорушний. Радуйся, уме небесний, архиєрею преславний, Григорію Богослове. Радуйся, Золотослове, всезолотий Йоане, покаяння ясний проповіднику. То ж, Отці пребагаті, не переставайте завжди молитися до Христа за тих, які вірою і любов’ю празнують ваше священне і божественне торжество».

На Трьох Святителів, за народним повір’ям, категорично не можна прясти. Навіть прядку і гребінь у комору з хати виносили. Ретельно дотримувалися цього правила, адже вірили, що у того, “хто цього дня прястиме, руки й ноги повикpучує, або худоба занедужає, або змія вкусить”.

Від цього дня починають уже готуватися до весни. Цього дня не роблять нічого по господарству. Чоловіки не виконують ніякої важкої роботи, дозволялося лише оглядати плуги та реманент. А жінки починали готувати насіння до сівби.

На Трьох Святих дівчата перший раз співали веснянки-заклички, просили весну прийти скоріше. Вірили, що чим голосніше її закликати, тим скоріше вона прийде.

У народі говорили, що 12 лютого звірі в лісі відзначають весілля, б’ються один з одним, щоб визначити, хто стане “нареченим” для обраниці зі зграї. Саме тому намагалися в цей день в ліс не ходити, щоб не потрапити на очі злим тваринам.

Читайте також: Моліться цю молитву до святого. Йосифа, вранці впродовж дев’яти днів поспіль, за те бажання, яке хочете. Ще не чувано, щоб ця молитва не допомогла

Якщо за двері 12 лютого виставити старе взуття, можна уникнути сварок і розбіжностей в сім’ї на цілий рік. Вважалося, що цього дня можна будувати будь-які плани – вони будуть вдалими. Не можна ревнувати і злитися в цей день – погана прикмета. Ті люди, які посварилися, повинні обов’язково помиритися на день Василя, інакше так і будуть весь рік ворогувати.

Народні прикмети на 12 лютого:

 • Якщо ворони голосно каркають біля будинку і намагаються залізти під стріхи комор – чекай хуртовини
 • Місяць 12 лютого червоний – буде сильний вітер
 • Не можна прати, прясти пряжу і в’язати – це погана прикмета
 • Сильний вітер 12 лютого – осінь, літо і весна будуть дощовими
 • Дикі тварини приходять в село з лісу – прикмета до того, що буде холоднеча
 • Сніг 12 лютого падає великими пластівцями з неба – скоро настане відлига
 • Польові миші 12 лютого бігають по снігу – чекай тепла
 • Іній видно на деревах – буде відлига
 • Сонце ховається за хмарами час від часу – чекай сніжної бурі
 • Навколо сонця видно кола – рік буде врожайним
 • Чути виття вовків – чекай холодів
 • Дитина, народжена 12 лютого, буде добре розуміти звірів і птахів.

За матеріалами – ДепоЗакарпаття.

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

facebook