Сьогодні початок найдовшого і найсуворішого посту. «У Великім пості не ходи в гості». Триває 7 тижнів і закінчується на Великдень. Церква ділить його на дві частини – Святу чотиридесятницю і Страсну седмицю.
Християни східного обряду називають перший тиждень Великого посту Федоровим тижнем, а його понеділок – чистим.
У перший тиждень посту дотримуються суворої дієти, а в Чистий понеділок – абсолютне утримання від їжі, можна тільки воду. Господині нічого не варили і намагалися тримати посуд чистим. Пекли тільки жилаві, або жилавники – житні коржі, від чого понеділок називають також Жилавим.
Стежили також за погодою: «Як у чистий понеділок погода ясна, то й пшениця уродить рясна». За погодою спостерігали також у вівторок (стежили за зірками) і в середу (дивились на воду). Яскраві зірки і безхмарне небо віщували сухе літо, а шумлива вода в річках і джерелах – дощове.
У четвер, за повір’ям, на північ відлітають зимові птахи. У суботу першого тижня Великого посту вшановується пам’ять вeликомyченика Федора Тирона, тому весь тиждень зветься Федоровим. У п’ятницю на честь угодника в церкві освячують коливо, а в суботу святять мед – символ врятування, замовляються пaнахиду за помepлими родичами.
Що можна і що не можна робити у Чистий понеділок?
Для православних Чистий понеділок – “продовження” прощеної неділі, коли треба продовжувати вголос або подумки просити вибачення за свою поведінку і слова, і прощати інших.
Читайте також: Ідеї для 7 вечерь: пісне меню на тиждень
В цей день передбачено повне утримання від прийому їжі, день треба провести у праці, можна зробити прибирання в будинку, але ввечері, бажано знайти час для відвідування церковної служби (у перший понеділок посту починають читати Біблію та Євангеліє).
Прийнято мити в будинку весь посуд, а також відвідувати лазню.
У Чистий понеділок – добре пересаджувати рослини, щоб усе росло і розвивалося активно.
Вважалося, що в цей день жінкам не можна ходити в гості. А ще їсти їжу, що залишилася після Масниці, не можна, а краще віддати її птахам і тваринам.
03/11/2019