fbpx
Без категорії
Через місяць з’явився з візитом і Володимир. Чистий, виголений, у новій сорочці зайшов до тещиної хати. Підступив до столу й висипав із сумки пачками гроші. Мовляв, поїхали зі мною назад, бо мені соромно перед людьми. Як він міг збирати тихцем гроші?! Коли вона з усіх сил рвалася, щоб дітей одягнути й нагодувати. Вже потім подруги писали Ользі в листах, що повернувшись, її Вова всі гроші на кoхaнку витратив

Рейсовий автобус «Гомель-Київ» мчав нічною трасою. Зморені пасажири, оповиті сном, дружно давали хропака. Одній тільки Олі не спалося. Вона дивилася у вікно, де її уява, немов у телевізорі, віддзеркалювала нещодавні події. Уламки яких, врізавшись у пам’ять.

— Мамо, а ще довго їхати? — перервавши думки Олі, мовила дівчинка років восьми.

— Іринко, чому не спиш? — пригортаючи доню, обурилася матуся. — Скоро вже в Києві будемо. Поспи ще, бо брата розбудиш.

Оля з дітьми їхала до своєї матері в одне з сіл, що на Борзнянщині. До Києва було ще зо дві години їзди, тож жінка незчулася, як заснула, тримаючи на душі тягар.

Одразу після закінчення Чернігівського кооперативного технікуму Ольга пішла працювати продавцем у сільський магазин. Робота дівчині подобалася, адже з дитинства про неї мріяла. Не встигла й трьох років пропрацювати, як зголосилася за комсомольською путівкою їхати на будівництво залізниці «Абакан-Тайшет», яку ще називають «трасою мужності».

— Воно тобі оце треба? — казала Олина мати. — На край світу їдеш! Ні щоб у магазині працювати, в теплі, в добрі.

— Матусю, не хвилюйтеся, — заспокоювала Оля, — Не все ж життя в селі просидіти, треба й на світ подивитися! Притому там і гроші непогані платять. Буду вам допомагати. З новими людьми познайомлюся. Коротше, мамо, поїду щастя шукати!

Отак, сповнена безліччю планів та надій, пригрівши в душі мрію, дівчина й вирушила далеку дорогу до Центрального Сибіру. Туди прибувала молодь з усього Радянського Союзу на так зване ударне комсомольське будівництво. Безмежні простори сибірської землі вражали красою. Але на п’яти наступала цивілізація, і незайману землю треба було обладнати для комфортного життя людини. Окрім будівництва самої залізниці зводилися й інші об’єкти. Тому для дівочих рук відразу знайшлася робота. Олю взяли маляром-штукатуром на будівництво житлових споруд. Молоду вродливу дівчину одразу помітила протилежна cтать. За нею побивалося чимало хлопців. Та закохалася Оля у Володимира. Він приїхав сюди на роботу з Добриня, що в Білорусі. Сам був поляком.

Зустрічалися закохані більше року та й вирішили одружитися, не чекаючи повернення додому. Відзначили скромне весілля. Телеграмами повідомили рідних. Згодом у подружжя народився синочок, якого назвали Миколою. Ользі й Володимирові запропонували лишатися в Абакані, мовляв, і робота є, і квартиру обіцяють. Що ще для щастя потрібно? Та Володимир вирішив повертатися на батьківщину, там у нього будиночок є і земля. Та й клімат там інший. Цим він Олю й переконав.

Батьки Володимира давно покинули цей світ, а всі інші родичі залишилися в Польщі. Довелося подружжю самотужки, без сторонньої допомоги, господарство тримати і своє сімейне гніздечко вити. Оля влаштувалася в місцевий сільмаг продавцем, Володимир пішов водієм у радгосп. А там і щебетушка Іринка з’явилася на світ.

Життя йшло своїм розміреним кроком. Ранками вставали на роботу, а з вечірніми зорями поверталися і з вірою в завтрашній день лягали спати. Незабаром діти до школи пішли. Весело було вечорами вдома, коли всі разом сідали вчити уроки. Або коли Іринка з мамою бідолашну гуску рятували, яка застрягла в калюжі смоли, що робітники після ремонту дороги не прибрали. Нічого біди не віщувало, от тільки Володимир почав надто пізно з роботи повертатися, або й зовсім під ранок і на чотирьох. Усе менше він додому зарплати приносив. Зовсім скоро взагалі перестав гроші дружині давати. Тягар утримання сім’ї ліг на тендітні Олині плечі.

Подруги Олі все частіше почали розповідати, що її Вову бачили з іншою. Та жінка не зважала. Прощала, думала, що мине. А все, навпаки, гіршало. Дійшло до того, що Володимир почав на Ольгу peвнувати до кожного другого. Після одного з xмільних вечорів бідолашна жінка потрапила до лiкаpні. І на цьому Ольжин терпець урвався. Вона зібрала речі, взяла дітей за руки й вирішила їхати до матері в Україну. Проте молода жінка ніяк не могла змиритися з думкою, що її милий та лагідний Вова перетворився на чyдoвиcько.

Соромно було Олі повертатися на материнський поріг, однак іншого виходу вона не мала.

Мати з нетерпінням виглядала доньку з онуками біля двору. Ось вони вже виринули з-за рогу, ось уже наближаються. Побачила Ольга маму й відразу, випустивши всі валізи з рук, кинулася в обійми зі сльозами. «Та не плач, дочко, — заспокоювала мати, — все минає і це мине».

Чутки по селу зі швидкістю світла розлетілися. Не могла Ольга спокійно на вулицю вийти, за спиною так і перешіптувалися та проходу не давали.

А через місяць не забарився з візитом і Володимир. Чистий, виголений, у новій сорочці зайшов до тещиної хати. Підступив до столу й висипав із сумки кільканадцять пачок радянських рублів. Мовляв, поїхали зі мною назад, бо мені соромно перед людьми. Та Ольга вдосталь сьорбнула лиха від колишнього коханого й на гроші навіть не глянула. А тим більше — побачивши таку підлість. Як він міг збирати тихцем гроші?! Коли вона з усіх сил рвалася, щоб дітей одягнути й нагодувати. Вже потім подруги писали Ользі в листах, що повернувшись, її Вова всі гроші на кoхaнку витратив, яка народила йому ще двох дітей.

Читайте також: Cорок п’ять років мені минуло. Старша донька вже заміж вийшла, онука вже мені подарувала. Всі на роботі до мене: молода бабця. А тут раптом: стаpа мама. Думала, що люди скажуть. Справді, життя Надії до її пізнього материнства було порівняно спокійним

Більше долею Володимира Оля не цікавилася. Та й непотрібним і чужим став жінці її колишній чоловік. Але перейматися їй було чим. Адже з усією метушнею виникла проблема з документами, бо до цього Ольга жила в іншій республіці. Хоча така проблема допомогла молодій жінці знайти своє друге кохання, яке, дякувати Богові, виявилося тривкішим за попереднє. Олександрові, голові сільської ради, тендітна Ольга відразу впала в очі та залишила відбиток на серці. До контори Оля ходила майже щодня, і Олександр, бачачи її, не міг відвести погляду. Так і покохав, і взяв заміж із двома дітьми. А згодом Ольга народила йому донечку.

— Доню, як ти далеко щастя шукала. А воно ж зовсім поруч було, — сказала мати Ольги на їхньому з Олександром весіллі.

Автор – Михайло ЛОМОНОСОВ.

За матеріалами – Українське слово.

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook.

facebook